V pivovaru v Lobči na Mělnicku pokračují opravy i přes zimu
V pivovaru v Lobči na Mělnicku pokračují opravy včetně stavebních prací i přes zimu. Na podzim skončila oprava sládkova domu v areálu pivovaru.
Lobeč (Mělnicko) 10. ledna (ČTK) - V pivovaru v Lobči na Mělnicku pokračují opravy včetně stavebních prací i přes zimu. Na podzim skončila oprava sládkova domu v areálu pivovaru. Loni zde uvařili téměř 1200 hektolitrů piva. Pivovar v Lobči na Mělnicku chce letos zvýšit výrobu piva. ČTK to dnes řekl jednatel pivovaru Pavel Prouza.
Obnova lobečského pivovaru byla nedávno nominována na prestižní mezinárodní architektonickou cenu Miese van der Rohe. Sládkův dům je po opravě obytný, na rekonstrukci ještě čekají jeho sklepní prostory. U pivovaru se nyní dokončuje obnova síní renesanční sladovny, kde má v budoucnu vzniknout restaurace. "Letošní rok bychom rádi zvládli obnovit stojatý hvozd a vybudovat apartmány v podkroví sklepní budovy," uvedl Prouza.
V Lobči minulý rok vařili několik různých druhů piva: Ležák 11, anglická a americká piva typu Ale, jednochmelové speciály, černá irská piva typu Stout i belgická piva. Zajímavostí bylo například speciální belgické klášterní Ale nebo bylinné pivo Gruit 13. "Stálý sortiment příliš rozšiřovat nebudeme, spíše naopak," doplnil jednatel. Od jara také pivovar nabídne možnost ubytování v podkroví nad starou varnou, postupně přibudou další apartmány.
Pivo se v Lobči vařilo podle dokumentů už v 16. století, vyloučeno není, že i dříve. Původní gotická tvrz se na pivovar změnila v 17. století, ten byl v 19. století modernizován. Provoz pivovaru po staletích skončil v roce 1943, budovy pak sloužily jako sklady, po roce 1989 bylo i několik staveb zbouráno. Současní majitelé ho koupili v roce 2007, v roce 2009 byl pivovar zařazen mezi kulturní památky.
Pivovar začal znovu fungovat v roce 2015, účetnictví za loňský rok zatím není uzavřené, hospodářské výsledky tak zatím podnik nezveřejnil. Za záchranu, obnovu a zprovoznění parostrojního pivovaru v Lobči získali Jana Prouzová Myšková a Pavel Prouza z ateliéru RIOFRIO Architects mimořádné ocenění Národního památkového ústavu.