Realizace projektů na klíč pro nápojový a potravinářský průmysl může být velmi obtížný úkol

Aktuality

Realizace projektů na klíč pro nápojový a potravinářský průmysl může být velmi obtížný úkol

09.04.2019 09:34:00

Nedávno vznikla nová firemní iniciativa, která si klade za cíl realizovat pro výrobce potravin a nápojů komplexní dodávky malého i velkého rozsahu. Techfood s.r.o. je projekt, který nemá konkurovat stávajícím dodavatelům, protože koncepce je značně odlišná. Řada společností je schopna investorovi dodat produkty nebo dílčí řešení, ale aktuálně nevím o žádné, která by byla schopna v tomto oboru projekt řešit komplexně a to v jakékoliv výrobní fázi. Dát dohromady skupinu lidí a firem, kteří budou schopni vyřešit téměř jakýkoliv úkol, to byla výzva.

Zde je jeden názorný příklad. Nyní řešíme u jednoho moravského producenta potravin hloubkovou modernizaci balícího procesu a synchronizaci s ostatními stroji na lince. Jakkoliv se to možná někomu nezdá, jedná se o dost složitý úkol. Jeden dodavatel (naše montážní firma) řeší vyčištění stroje a elektrifikaci, další řízení procesu, monitoring výrobních dat a instalaci nového automatizačního hardwaru, další firma pak bude řešit bezpečnost stroje, dále jsme pro investora navrhli řešení úspor stlačeného vzduchu nejen na zmíněné lince…. A v to nepočítám dodavatele jednotlivých komponentů pro nás a naše subdodavatele.

Člověk by nečekal, kolik práce, koordinace a plánování několika byť schopných firem si vyžádá zjednodušeně řečeno oprava jednoho stroje. Na nedávném jednání nás tam bylo za realizátory šest a to ještě jeden dodavatel chyběl. Ale je to trend následujících let. Investiční aktivita byla v minulém období nesmírně vysoká a to i v potravinářství, ale s ochlazující se ekonomikou se výrobci budou více zaměřovat na opravy a servis, protože poměr cena výkon je jasný. Investoři budou také mnohem opatrnější, protože v minulosti řada firem doplatila na přeinvestování.

Těšíme se sice na nové projekty na zelené louce, stavbu nových hal vybavených nejnovějšími automatizovanými technologiemi, roboty a sofistikovanými úspornými systémy, ale vdechnout život čtvrtstoletí pracujícímu stroji je velká výzva. Až jej přetvoříme na něco, co bude fungovat bez větších problémů dalších minimálně patnáct let, bude to hřejivý pocit.

Proto se dal dohromady tým zkušených odborníků nejrůznějších profesí, jenž investorovi ušetří mnoho práce, času a ve finále i financí. Letité vztahy s dodavateli nám totiž umožňují nejen výběr těch nejlepších, ale dosáhnout i na ceny, které jsou při individuálních poptávkách obvykle nedosažitelné.

Nové projekty od záměru po dokončení pak často trvají i více než dva roky. Plánování vhodné výrobní koncepce, výběr ideálních dodavatelů, koordinace jejich činnosti, přemýšlení nad tím, jakou zvolit ideální míru automatizace a robotizace, jak mít energeticky co nejméně náročnou produkci, kde ušetřit drahocennou vodu na sanitaci a jiné procesy… Rádi s tím pomůžeme.

Těšíme se i na Vaše projekty
Petr Pohorský, jednatel, Techfood s.r.o.
www.techfood.cz

Expozice Automatizace v potravinářství na Salimě 2018

↑ nahoru