Německo oslaví 500. výročí vydání pivovárečné normy
Německo v sobotu oslaví 500. výročí vydání pivovárečné normy, která je považována za první světový zákon o kvalitě potravin.
Berlín 21. dubna (zpravodaj ČTK) - Německo v sobotu oslaví 500. výročí vydání pivovárečné normy, která je považována za první světový zákon o kvalitě potravin. Zákon bavorského knížete Viléma IV., který stanovuje povolené suroviny pro vaření piva, platí dodnes a ještě ve druhé polovině 20. století sloužil jako významný nástroj pro ochranu německého trhu před dovozem chmelového moku. Dnes je považován za známku kvality, přestože zejména mikropivovary experimentují i s alternativními způsoby, jak pivo vařit.
Norma z roku 1516 stanovuje, že pro vaření piva lze použít výhradně vodu, chmel a slad. "Kdo toto naše nařízení vědomě poruší a nedodrží, tomu bude vrchností, pod níž spadá, jako pokuta zabaven sud (nevhodně uvařeného) piva," uvádí historický dokument. Přestože to zákon výslovně neuvádí, počítá i s využíváním kvasnic, protože ty mění sladový cukr na alkohol a vytvářejí oxid uhličitý, který se stará o pěnivost piva.
Pivovárečná norma byla dlouho čistě bavorskou záležitostí, přestože se k ní dobrovolně připojovaly i další pivovary na území obývaném Němci. Teprve v roce 1907 získala závaznou platnost pro celé území Německé říše. Po vzniku Evropského hospodářského společenství v 50. letech pak němečtí pivovarníci používali normu jako ochranné opatření proti pronikání piv z jiných evropských zemí na německý trh. Zdůvodňovali to snahou o ochranu spotřebitele před umělými aromaty a enzymy, které by mohla piva uvařená mimo Německo obsahovat. Teprve rozsudek Evropského soudního dvora z roku 1993 donutil německý pivní trh k úplnému otevření se importu.
Dnes zůstává pivovárečná norma prestižní známkou, kterou se chlubí většina z 1388 německých pivovarů. Přesto ale zejména ze strany mikropivovarů zaznívá kritika na ustanovení, podle něhož musí být výrobky nesplňující normu označovány jako "pivní mixy", nikoli jako pivo. Podle některých producentů jsou kvůli tomu němečtí spotřebitelé ochuzeni o netradiční chutě, například pivo vařené s koriandrem nebo s jiným kořením.
Velké pivovary však usilují o zachování normy. Podle nich lze netradičních chutí dosáhnout i využitím jiných druhů kvasnic nebo nezvyklou kombinací odrůd chmelu. Opuštění historického nařízení by podle nich snížilo jistotu spotřebitelů o tom, jaký produkt kupují.
Přes spory o budoucnost pivní normy je její pětisetleté výročí příležitostí k oslavám. V Ingolstadtu se v pátek uskuteční slavnost připomínající edikt knížete Viléma IV., které se zúčastní i kancléřka Angela Merkelová a bavorský premiér Horst Seehofer. O víkendu se chystají pivní slavnosti v Postupimi nebo v Seeligenstadtu u Frankfurtu nad Mohanem. Mnichov, považovaný za centrum německé pivní kultury, odložil hlavní slavnosti až na červenec, kdy plánuje třídenní festival za účasti 130 pivovarů.