Jihočeská firma roku má solární čeřič pro rybáře i vlastní pivo
Energetická společnost Hydroservis-Union vyvinula a zprovoznila solárně napájené zařízení, které rybářům pomůže čeřit a okysličovat vodu v rybnících. Na čeřič má český patent.
Stráž nad Nežárkou (Jindřichohradecko) 21. října (ČTK) - Energetická společnost Hydroservis-Union vyvinula a zprovoznila solárně napájené zařízení, které rybářům pomůže čeřit a okysličovat vodu v rybnících. Na čeřič má český patent. Firma chce také příští rok otevřít vlastní minipivovar, už teď vaří pivo, které obsahuje řasu chlorella. Společnost, která se letos stala firmou roku Jihočeského kraje, vyrábí hlavně vodní elektrárny a turbíny. ČTK to řekl statutární ředitel firmy Viktor Korbel.
Firma Hydroservis-Union sídlí v Šimanově u Stráže nad Nežárkou, vznikla v roce 2012. Pracují v ní jen Korbel a jeho přítelkyně Nikola Hloušková, vychovávají spolu patnáctiměsíčního syna. Společnost se zaměřuje na obnovitelné zdroje, na vodní elektrárny, které dodává i opravuje. Vyrábí hydromotory od vodních kol až po vodní turbíny, instaluje i fotovoltaické a větrné elektrárny pro domácí využití. Ročně je schopna vyrobit čtyři vodní elektrárny. Jedna je i v Nepálu, zájem má Kolumbie, ostatní jsou v ČR. Firma dělá i dobíječky pro elektromobily. Loni měla tržby 8,5 milionu a zisk po zdanění 1,2 milionu Kč.
Její nový solární čeřič pro rybáře by se díky spolupráci s agenturou CzechTrade mohl dostat i do Švédska nebo Polska. "Jednou z výhod je, že nepotřebuje kabel a rybáři ho mohou odtáhnout tam, kde mají ryby naučené na krmení," řekl Korbel. Zařízení se ovládá tabletem, v horní části je kamera. Díky solárním panelům se voda okysličuje v uzavřené laguně a nezahřívá. V létě táhne kyslík níž, kde je voda chladnější a kyslík se tam lépe váže, v zimě žene teplou vodu ze dna nahoru, aby hladina nezamrzala.
Firma má vlastní výzkum. Korbel, absolvent Technické univerzity v Liberci, působil i v Akademii věd v Třeboni. "Byl jsem dítě vědec," řekl o svém vztahu k vědě třicetiletý třeboňský rodák.
V květnu 2020 otevřou s partnerkou minipivovar. Pivo s obsahem řasy chlorelly nazvali Šimanovský korbel, dosud formou létajícího pivovaru uvařili 4500 litrů. Mají své pivní bedny i lahve s etiketami. "Řasa je obnovitelný zdroj energie, vitamínů a dalších látek. Místo čtyř prášků chlorelly si dáte jedno pivo," řekl Korbel. O pivo s chlorellou se zajímají i obchody se zdravou výživou. "Když už u nás každý pije pivo, chtěli jsme benefit, aby lidé dělali i něco pro své zdraví," řekla ČTK Hloušková.
Firemní areál, kde byly mlýn i lihovar, zabírá přes 30.000 metrů čtverečních. Je energeticky soběstačný. Společnost získala dotaci na vysokokapacitní úložiště energie, vybudovala solární dobíjecí stanici pro elektrokola, v Šimanově se kříží tři cyklostezky. Provozuje tam i malou vodní elektrárnu a pilu, od ledna zpracovala 1500 metrů krychlových dřeva.