Výroba sýrů

Firma A.W. loni zvýšila prodej Olomouckých tvarůžků na 2110 tun

03.11.2017 21:40:42

Loštice (Šumpersko) 3. listopadu (ČTK) - Společnost A.W. z Loštic na Šumpersku loni zvýšila prodej Olomouckých tvarůžků ve srovnání s rokem 2015 o 33 tun na 2110 tun, avšak její celkové tržby meziročně klesly o 2,2 milionu korun na 334,8 milionu korun. Zisk jediného výrobce tohoto pikantního sýra s nezaměnitelným aroma v roce 2016 vzrostl na 49 milionů korun z necelých 43 milionů korun v roce 2015. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy A.W.

Společnosti A.W. loni klesly tržby v tuzemsku, naopak na zahraničních trzích je měla vyšší. Hlavní část produkce tvarůžků firma ale prodala v Česku, kde utržila celkem 306,4 milionu korun. Společnost v roce 2016 exportovala tvarůžky v hodnotě 28 milionů korun, a to především do Polska, Maďarska a na Slovensko. Jednatelé A.W. si již dříve posteskli, že v posledních letech se zvyšuje podíl tvarůžků prodaných prostřednictvím akčních nabídek, které sice mají pozitivní vliv na množství prodaného zboží, ale za cenu poklesu průměrné ceny. Akční nabídky zvyšují náklady na výrobu, která se musí vyrovnat s výkyvy poptávky.

V předchozích letech měla společnost A.W. značné problémy s odbytem. V roce 2012 snížila prodej tvarůžků o 45 tun z 1958 tun v roce 2011 na 1913 tun, což odpovídalo dvouprocentnímu poklesu. Firma se tehdy podle jejího vedení potýkala se slabší kupní sílou obyvatelstva, která souvisela s hospodářskou krizí.

V roce 2013 pak prodej Olomouckých tvarůžků klesl meziročně už o 279 tun na 1634 tun. Společnost A.W. totiž musela pozastavit výrobu, protože Státní zemědělská a potravinářská inspekce zaznamenala v maloobchodní síti zvýšené množství plesnivých tvarůžků. Společnost A.W. proto zpřísnila kontroly všech vstupních surovin, avšak odborníci zdroj kontaminace nezjistili. Stejně dopadly kontroly zaměřené na celý výrobní proces.

Karta se začala obracet až v roce 2014, kdy společnost A.W. zvýšila prodej tvarůžků o deset procent na 1784 tun. V roce 2015 pak prodej Olomouckých tvarůžků vzrostl na 2077 tun. Ceny tvarůžků zároveň vzrostly, jelikož zdražil tvaroh, který je základní surovinou pro jejich výrobu, a zvyšují se i náklady na energie či dopravu. V Česku se přitom společnost A.W. musí vypořádat s konkurencí tvarůžků dovážených z Německa a Rakouska, které prodávají například obchodní řetězce Albert či Kaufland.

Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU. Češi o jejich zařazení na unijní seznam usilovali šest let. Problém byl v tom, že Němci a Rakušané chtěli, aby právo vyrábět tyto potraviny měli i potomci sudetských Němců, kteří žijí v Německu a Rakousku.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru