Domažlice chtějí rekonstruovat pivovar, v plánu jsou i nové technologie
Domažlice požádaly Evropskou unii o dotaci na rekonstrukci památkově chráněného pivovaru z roku 1720, z něhož vznikne kulturní a společenské centrum.
Domažlice požádaly Evropskou unii o dotaci na rekonstrukci památkově chráněného pivovaru z roku 1720, z něhož vznikne kulturní a společenské centrum. Připravují ji tři roky. První ze tří etap přijde na 32 milionů korun. Poté už by objekt fungoval pro veřejnost a následovala by výstavba sálů a knihovny a nakonec pivovaru, který zaplatí radnice ze svého. Město plánuje lidem nabídnout akcie pivovaru, řekl ČTK starosta Miroslav Mach (Sdružení pro město Domažlice).
"Požádali jsme o 25 milionů Kč z programu ROP Jihozápad (poslední výzvy na cestovní ruch s uzávěrkou 18. července). Je to důkladně připravené natolik, aby to mohlo projít. Dalších sedm milionů tvoří vzduchotechnika, která je neuznatelným nákladem. Peníze by šly na zhruba třetinu budovy, tedy schodiště, výtahy a vertikální galerii ve věži," uvedl. Celkové stavební náklady jsou kolem 70 milionů Kč. Pokud na to město bude mít, bude pokračovat druhou etapou, na níž chce ještě získat do konce roku 2013 dotaci z nevyčerpaných programů EU.
Po soudech o majetek získalo město pivovar do vlastnictví v červenci 2010. Ihned vyhlásilo architektonickou soutěž, která trvala téměř rok. Nyní už má pravomocné územní rozhodnutí, pracuje na stavebním povolení a na prováděcí dokumentaci k tendru na dodavatele. "Lidé projekt vnímají velmi intenzivně jako občanskou záležitost. Hrdí Chodové tady to pivo vždycky měli," řekl Mach. Město chce ale zároveň zachránit objekt bývalého pivovaru. Pokud by ho podle Macha získal soukromník, mohlo by to dopadnout jako s nemocnicí, kde měl být dům pro seniory a nakonec se musela zbourat.
Pivovar, jehož stavba přijde na deset milionů korun, musí být podle Macha městský, radnice bude vlastnit minimálně poloviční podíl. "Občanům bychom chtěli nabídnout akcie, symbolicky, aby se podpořila hrdost na region," uvedl. Výroba by měla být v první fázi 1000 hektolitrů piva ročně, ale jeho kapacita bude až trojnásobná. Ve městě už se pořádala řada anket na název piva. Podle Macha ještě není dán a pojmenování musí mít nějakou logiku podle toho, jaká piva se nakonec začnou vařit. V názvu ale bude "domažlická".
Zájem obnovit ve městě po 18 letech vaření piva má řada pivovarů včetně renomovaných, například i německý Paulaner. "My dnes sládka nehledáme. Dodavatelé technologie dají sládka na dva roky a během toho by se zaučil místní člověk," uvedl. Město ví, že na technologii pivovaru dotaci nezíská a zaplatí ji samo nebo nově vzniklá akciová společnost. Tradice vaření piva ve městě sahá až do roku 1341.
ČTK