Zpracovatel drůbeže Raciola Uherský Brod se potýká s výrazným zvýšením nákladů
Společnost Raciola Uherský Brod, která zpracovává drůbež, se potýká s výrazným meziročním zvýšením nákladů. Jde o desítky milionů korun.
Uherský Brod (Uherskohradišťsko) 2. listopadu (ČTK) - Kvůli skokovému nárůstu cen energií a zemědělských komodit, které mají přímý vliv na cenu kuřat, firma z Uherskohradišťska již před časem zdražila své výrobky. Omezila také produkci a přistoupila k částečnému propouštění. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel podniku Martin Horáček.
"První komunikované navýšení cen výrobních vstupů se více či méně podařilo promítnout do realizačních cen finálních produktů tak, abychom v nějaké podobě dokázali pokračovat v naší činnosti. Bohužel aktuální situace navyšování cen zemního plynu a elektrické energie nás staví do stále nevýhodnější situace," uvedl Horáček. Trh je podle něj na uvažovaném cenovém maximu, spotřebitelé by tedy už na další zdražení výrobků nejspíše nepřistoupili.
Za plyn platí letos podnik ve srovnání s loňskem šestkrát více. Ve velkém jej využívá ve výrobní technologii. "Daleko větším problémem je však cena elektrické energie, kdy nám koncem roku končí fixace a v následujícím období se může cena za elektrickou energii navýšit pětinásobně. Bohužel se nás do dnešního dne netýkají žádné podpůrné programy vlády ČR. Celkově se bavíme o navýšení nákladu v řádech nižších desítek miliónů korun za rok," podotkl ředitel.
Kvůli současné situaci přistoupila Raciola Uherský Brod k úsporným opatřením. Podle Horáčka omezila produkci, změnila výrobní procesy a upravila směny, což s sebou neslo částečnou redukci personálu. Investuje také do obnovitelných zdrojů. "Toto vše jsou ovšem opatření, která nevyřeší celý problém. Aktuálně jsme v situaci, kdy vyčkáváme dalších kroků vlády ČR, na základě kterých budeme přistupovat k dalším krokům," uvedl Horáček.
Loni Raciola Uherský Brod utržila za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží téměř 475,4 milionu korun, zhruba o 30,8 milionu korun více než v roce 2020. Čistý zisk podniku klesl z předloňských asi 5,2 milionu korun na 310.000 korun. Zaměstnanci firmy loni porazili 10.978 tun kuřat, 3283 tun lehkých slepic a 99 tun těžkých slepic. V součtu společnost porazila 14.360 tun drůbeže, o 701 tun více než v roce 2020. V průměru loni zaměstnávala 135 lidí. Od roku 2013 je majoritním vlastníkem podniku zemědělská skupina Lukrom se sídlem v Lípě na Zlínsku.