Zisk Agrofertu loni klesl, plánuje další akvizice a investice za 9 miliard
Konsolidovaný zisk skupiny Agrofert miliardáře Andreje Babiše loni klesl meziročně o 30 procent na šest miliard korun. Konsolidované tržby skupiny 209 firem naopak vzrostly na 132,5 miliardy Kč.
Konsolidovaný zisk skupiny Agrofert miliardáře Andreje Babiše loni klesl meziročně o 30 procent na šest miliard korun. Konsolidované tržby skupiny 209 firem naopak vzrostly na 132,5 miliardy Kč z předloňských 117,6 miliardy Kč. ČTK to dnes sdělila společnost Agrofert.
"Hlavním důvodem poklesu (zisku) je zhoršení hospodaření společností chemického sektoru a dále horší hospodářské výsledky společností zabývajících se převážně obchodní činností," uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Naopak mírné zlepšení zaznamenal sektor zemědělství. Nekonsolidované tržby skupiny stouply na 205,1 miliardy korun. Hospodářský výsledek před zdaněním loni činil 7,7 miliardy korun.
Za zvýšením obratu stojí mírný nárůst tržeb v chemickém sektoru a zejména zvýšení obratu společností zabývajících se převážně obchodní činností. "Pozitivní dopad na celkový obrat má i zahrnutí celoročních tržeb společností dřevařského průmyslu, které byly nakoupeny v druhé polovině roku 2011. Přibližně jednou desetinou se na zvýšení tržeb skupiny podílejí společnosti nově nakoupené v průběhu roku 2012," dodal Hanzelka.
Babiš v lednu v rozhovoru pro ČTK řekl, že Agrofert letos plánuje mírný růst tržeb. Pokud se podaří dokončit rozjednané akvizice nových firem, může prý být nárůst tržeb výraznější. "Letošní rok je pro nás velmi významný z pohledu investic, protože plánujeme rekordní výši investic přesahující devět miliard korun," řekl Babiš. Největší investice chystá skupina v chemické divizi. Investovat chce také do živočišné výroby a potravinářských firem.
Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru a dvojkou chemického průmyslu. Se svými 28.000 zaměstnanci patří k největším zaměstnavatelům. Předloni firma vstoupila také do odvětví lesnictví a dřevařství. Babišova firma AGF média vydává od loňského března regionální zpravodajské týdeníky.
Do skupiny mimo jiné patří chemičky Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Preol, slovenská Duslo a německá SKW Piesteritz, dále desítky společností zabývajících se obchodem s komoditami, hnojivy, pesticidy, osivy či zemědělskou technikou a firmy zemědělské prvovýroby. Z potravinářských firem patří Agrofertu mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam a dvě maďarské pekárny.
ČTK