Zemědělské stroje velmi pokročily, jeden dnes zvládne práci pěti
Vybavení a kvalita zemědělských strojů za poslední roky velmi pokročila. Co dříve dělalo několik strojů, dnes zvládne jeden, tvrdí prodejci zemědělské techniky, které ČTK oslovila na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Vývoj v zemědělské technice přirovnali k vývoji chytrých telefonů nebo vozidel.
České Budějovice 27. srpna (ČTK) - Přestože je podle prodejců znát, že zemědělci nemají v současnosti příliš peněz na investice, nákup moderních a chytrých strojů je podle nich ale nutný k zajištění dostatečné produkce potravin a zvýšení výnosů v době, kdy farmáře trápí mimo jiné výkyvy počasí.
Ondřej Perlík z firmy John Deere uvedl, že dříve trvalo sklidit pole zhruba o polovinu déle času v porovnáním s dnešním strojem a že to, co dnes zvládne jeden stroj, dříve dělalo pět. "Z přesnosti zhruba 40 centimetrů jsme se postupem času dostali až na asi 2,5 centimetru při pohybu po pozemku," řekl Perlík. Stroj podle něj například pozná, kde aplikoval hnojiva, a látku v tom samém místě už znovu nevypustí. "Dochází k úspoře, ochraně životního prostředí, zrychlení i zpřesnění," doplnil.
A podle prodejců velmi pokročily i doplňující technologie pro zemědělství. "V roce 2019 jsme měli jednotky kusů strojů s automatickou navigací a loni už to byly desítky kusů," řekl za firmu Top Agri Jan Šmolík. Zemědělec si také může například objednat takzvaný AgroScan, který pomocí dronů monitoruje pole a sbírá data. Zemědělci následně předá informace o stavu porostu, kondici plodin a pokud analýza ukáže problematické oblasti, doporučí kontrolu na místě. Farmář tak na pole nemusí docházet a vše vidí v interaktivní mapě přesné na několik centimetrů.
Také ředitel firmy Agrotec Martin Rada vnímá v možnostech zemědělských strojů a technologií velký posun. "Můžeme sledovat kvalitu zrna, jsme schopni sklízet ležící pole na velkých plochách, posbírat a vytěžit komoditu i na velmi složitých polích, jsme schopni na dálku stroj servisovat," uvedl.
Jeden z nejpokročilejších strojů je v současnosti mlátička CR11, která má záběr sklízecí lišty 18 metrů a za hodinu umí posekat až 140 tun plodin. Podle Rady dokáže nahradit dva až tři kombajny. Stojí přes 20 milionů korun a na světě existuje jen pár kusů. Příští rok ale začne sériová výroba a Rada řekl, že jen během agrosalonu o mlátičku mělo zájem několik zemědělců.
Prodejci se také shodují v tom, že zanedlouho by čeští farmáři mohli používat i zcela autonomní stroje. "Už jsme jen malý krok od autonomiky, aby se stroje pohybovaly po poli samy. Jestli to bude dva roky, pět nebo deset, to nevím, ale technologie jde velmi rychle dopředu," uvedl Rada a dodal, že už nyní může obsluha řídit kombajn a k tomu navigovat dva až tři stroje, které spolu komunikují. Perlík očekává, že rozvoj autonomních strojů v Evropě může nastat v rozmezí dvou let.
Je ale podle něj otázkou, zda si to budou moci zemědělci dovolit. Prodejci totiž v posledních letech zaznamenávají nižší tržby za prodeje techniky. John Deere letos očekává pokles tržeb v řádu nižších desítek procent, Agrotec o deset až 20 procent.
Moderní stroje jsou ale podle prodejců nutné k zajištění efektivity i vyšších výnosů. "V zemědělství pracují jednotky procent populace a ta stále roste. Je potřeba nakrmit ještě více lidí, ale na stále se zmenšující ploše. Tím pádem musíte zpřesňovat a dostat se k efektivnější práci, navíc když do toho vstupuje ještě počasí," podotkl Perlík. "Jestli chcete mít efektivitu, tak potřebujete novou techniku," doplnil Rada.