Zemědělské družstvo Haňovice loni zvýšilo zisk, pomohl i prodej energie a produkce rajčat
Zemědělské družstvo Haňovice, které se kromě tradiční rostlinné a živočišné výroby specializuje také na pěstování rajčat ve skleníku, loni zvýšilo čistý zisk o 38 procent na 35,7 milionu korun z 25,8 milionu korun v roce 2021.Jeho tržby vzrostly o 44 milionů korun na 292,6 milionu korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy ZD Haňovice.
Haňovice (Olomoucko) 28. července (ČTK) - Předseda představenstva ZD Haňovice Petr Koukal ve výroční zprávě uvedl, že družstvo se loni potýkalo s výrazným nárůstem nákladů, hlavně u pohonných hmot, hnojiv a materiálů. Firmě se ale podařilo tyto vyšší náklady kompenzovat rostoucími výnosy. "Především prodej elektrické energie vyráběné v nové kogenerační jednotce na zemní plyn a obchodované na trhu za spotové ceny byl velmi výrazným přínosem pro vytvoření dobrého výsledku hospodaření družstva," uvedl.
Naopak elektřinu z vlastní bioplynové stanice družstvo prodávalo za předem nasmlouvané ceny, které byly výrazně nižší. "Za velmi dobré ceny byla prodána část produkce rostlinné výroby, příznivější byl i dosažený výsledek z produkce rajčat ve sklenících," uvedl Koukal. Pozitivní byl v roce 2022 podle něj také vývoj ceny mléka. ZD Haňovice loni chovalo 800 kusů mléčného skotu. Družstvo naopak kvůli dlouhodobě nízkým cenám vepřového masa loni v září přerušilo chov prasat.
ZD Haňovice v roce 2016 zprovoznilo nové skleníky na pěstování cherry rajčat. Mají plochu bezmála tři hektary a ročně v nich pracovníci sklízí až 650 tun rajčat, přičemž 95 produkce míří do odbytového družstva a poté na pulty prodejen obchodních řetězců. Většina produkce hydroponicky pěstovaných rajčat je určena pro tuzemský trh. Do skleníků družstvo investovalo s pomocí dotací z Programu rozvoje venkova přes 150 milionů korun.
Družstvo loni podle Koukala zvýšilo produkci rajčat meziročně o 5,7 procenta a prodejní cena kilogramu vzrostla o 15,6 koruny. "O automat na rajčata byl takový zájem, že bylo nutné v dubnu zakoupit ještě jeden včetně platebního terminálu. Také jsme rozšířili prodej rajčat přes maloobchod. Od loňska je lze zakoupit v několika prodejnách v Litovli, Olomouci a okolí," dodal Koukal.
ZD Haňovice je nástupcem původního JZD Doubrava a specializuje se na pěstování rajčat, rostlinnou výrobu, chov mléčného skotu, chov prasat a výrobu plastových produktů. Družstvo vlastní také bioplynovou stanici. ZD Haňovice vzniklo postupným slučováním původních 16 celků a nyní obhospodařuje 2088 hektarů polí v okolí Litovle a patnácti dalších obcí. Loni mělo v průměru 120 zaměstnanců.