
Zemědělci si loni průměrně vydělali na hektar meziročně o čtvrtinu méně, zvyšuje to závislost na dotacích
Zemědělské podniky loni vykázaly podle interního šetření Zemědělského svazu ČR průměrný čistý zisk 1295 korun na hektar, o 28 procent méně než v roce 2023. Celý zemědělský sektor měl podle svazu zisk 4,5 miliardy korun, předloni to bylo 6,3 miliardy korun. Průměrně si zemědělec bez ohledu na velikost podniku či počet hektarů vydělal v loňském roce 151.276 korun, uvedli dnes zástupci svazu na tiskové konferenci.
Praha 10. dubna (ČTK) - Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha pokles zisku vysvětlil změnami dotačních podpor, vysokými náklady a nízkými výkupními cenami zemědělských produktů. Pro rok 2025 odhadl průměrný hektarový zisk na 1546 korun. "Z našeho šetření vyplývá, že v roce 2024 bylo v ČR zhruba 40 procent zemědělců na nule či ve ztrátě, v roce 2023 to bylo okolo 30 procent zemědělských podniků. V takové situaci je téměř nemožný běžný provoz, natož rozvoj podnikání, včetně investic," řekl Pýcha.
Jedná se o zpřesněné výsledky z průzkumu svazu. Předběžná data, která svaz prezentoval letos v lednu, odhadla loňský průměrný zisk na jednoho zemědělce na 123.000 korun. Český statistický úřad podle předběžných výsledků stanovil hodnotu zemědělské produkce za rok 2024 v Česku na 172 miliard korun, meziročně se podle úřadu hodnota snížila o 2,7 procenta. Výsledky za loňský rok statistici upřesní v září.
Loňskou nízkou ziskovost spojuje Pýcha se změnami v systému dotací, zejména s takzvanou redistributivní platbou. Podle Pýchy má sazba platby největší negativní dopady na podniky o průměrné velikosti 663,7 hektaru. "U nich jde o pokles ziskovosti o 82 procent," upozornil.
Redistributivní platbu získávají farmy na prvních 150 hektarů. Někteří zemědělci si stěžovali, že nastavení dotace znevýhodňuje kolektivně podnikající farmáře, podali proto za podpory opozičních poslanců návrh k Ústavnímu soudu na zrušení vládního nastavení dotací. Ústavní soud minulý týden návrh zamítl. Svaz rozhodnutí soudu respektuje, vyzývá ale k odborné debatě o reformě dotačního systému, který by vedl ke stabilnímu a efektivnímu rozvoji českého zemědělství.
Pýcha dlouhodobě poukazuje na to, že současný systém podpor vede k deformaci trhu, protože znevýhodňuje střední podniky, které zajišťují většinu domácí produkce potravin. U některých farmářů podle něj tvoří dotace až 85 procent příjmů. Dotace by ale měly podporovat dlouhodobou udržitelnost, ne vytvářet závislost na dotacích, míní Pýcha. "Podpora malých hospodářů je důležitá, ale nesmí být nastavena tak, aby ostatní demotivovala od produkce," podotkl.
Vedle redistribuce k nízkým ziskům přispěly podle svazu nízké výkupní ceny zemědělských produktů, které do konce roku 2024 klesaly 16 měsíců v řadě. "Nyní se v případě některých komodit stabilizují," uvedl Pýcha. Očekává, že letos dosáhne zemědělský sektor zisku 5,4 miliardy korun, tedy o 0,9 miliardy víc než loni.
Nejnižší zisk, pod 1000 korun na hektar, měli loni podle svazu farmáři v Jihočeském, Plzeňském a Olomouckém kraji. Pod 3000 korun na hektar si vydělali zemědělci ve Zlínském kraji a kraji Vysočina. Hektarového zisku nad 4000 korun nedosáhli loni farmáři v žádném z krajů.