Zemědělci díky čidlům snížili spotřebu energií, pomoci mají i automatické prediktivní modely
Spotřebu elektřiny a fixaci cen řešil předseda Agrodružstva Miroslav na Znojemsku Radek Janeček už před třemi lety. Díky tomu nezažívá a nezažije příští rok drastický skok v platbách jako mnozí kolegové. I tak dnes ale platí dvakrát víc než před třemi lety a příští a přespříští rok to bude trojnásobek staré ceny, řekl v rozhovoru s ČTK. Podle něj zemědělci prožívají obtížné časy i kvůli zdražujícím krmivům a hnojivům a nedostatku pracovní síly. Zároveň však dodal, že od žní roste poměrně výrazně cena komodit.
Miroslav (Znojemsko) 2. prosince (ČTK) - Elektřina a její cena je pro zemědělce, kteří mají i živočišnou výrobu, prakticky klíčová. Používají ji k vytápění či chlazení stájí a ve skladech s obilím a dalšími komoditami k provozu vzduchotechniky. Janeček proto nechal osadit čidly všechna spotřební místa. Spojil se kvůli tomu s firmou Soitron a spustili pilotní projekt, díky němuž dokážou spotřebu jednotlivých míst měřit, vyhodnocovat a navrhovat řešení, jak lze ušetřit. "Na začátku jsme zjistili, kde jsou problémy, kde protéká tzv. jalová elektřina. Zjistili jsme například, že v šatně byla stará akumulační kamna, která měla neskutečnou spotřebu. Proto jsme je nechali odstranit," řekl Radim Klabal z technické divize firmy. Díky měření je možné prakticky ihned odstranit závadu, která by jinak stála podnik peníze navíc.
Druhou rovinou úspor je nastavení optimální spotřební špičky. Družstvo má nastavený maximální odběr a při jeho překročení platí za jednotku elektřiny mnohem víc peněz. "Nastavili jsme využití spotřebičů tak, abychom dokázali maximální odběr snížit a zároveň jsme nastavili nízkou rezervu jen pět až sedm procent, protože víme, že se přes maximální odběr nedostaneme," uvedl Klabal. Zároveň se data stále vyhodnocují a spotřeba optimalizuje. "Spotřeba závisí i na roční době a také na velikosti sklizně," řekl Klabal.
Díky zmíněným opatřením zatím dokázal podnik ročně uspořit 15 až 20 procent energie proti dřívějšímu stavu. "Hrozně mi to otevřelo oči a myslím, že je to cesta i pro další podniky," řekl Janeček a dodal, že pořizovací a provozní náklady na tento systém se každému velmi rychle vrátí. Podle Klabala by mohlo být nastavení systému do budoucna i automatické na základě prediktivních modelů vytvořených pomocí získaných dat. Další cestou ke snížení závislosti na cenách elektřiny je do budoucna montáž solárních panelů na střechy zemědělských provozů.
Elektřina však není v současnosti jediným problémem, který by zemědělce trápil. Její cena však některé problémy prohloubila. Například chovy prasat už dlouho nebyly nikterak výdělečné, spíše naopak. "My jsme s prasaty skončili před dvěma lety. Špičkové chovy ale i tak dnes tratí na praseti 1200 korun, já bych tratil 2000. Takhle to dělat nejde," řekl Janeček.
Několik let už přemýšlí nad tím, jak zemědělství pomoct. Stále vidí cestu v tom, že čeští spotřebitelé dostanou na stůl české, ideálně lokální potraviny. "Naše zemědělství je na špičkové úrovni, umíme vyrábět a jsme produktivní," míní Janeček. Situace je přitom taková, že se do Česka vozí například vepřové či hovězí nejen z Evropy, a někteří čeští producenti naopak vyvážejí svoje maso do zahraničí, protože ho nedokážou uplatnit na tuzemském trhu. "Jsme ve zlomové době a než prosazovat podporu pouze malých a středních zemědělců, tak je lepší podpořit ty, kteří to dělají dobře, mají i živočišnou výrobu a chovají se k přírodě ohleduplně," řekl Janeček. Vhodná zemědělská politika může podle něj udržet ceny potravin na přijatelné úrovni a částečně udržet potravinovou soběstačnost.