Žďárský Vodaservis vyrábějící vodárenská zařízení měl dost zakázek i v epidemii
Žďárskou firmu Vodaservis, která poskytuje služby ve vodním hospodářství, koronavirová epidemie o zakázky nepřipravila. Po suchých letech potřebovaly obce nové zdroje pitné vody, někde se zvýšilo znečištění pramenišť po odlesnění kvůli kůrovcové kalamitě. U dříve uzavřených kontraktů ale firma doplácí na rychlé zdražování výrobních materiálů, především nerezu, plastového potrubí a armatur. ČTK to řekl jednatel Martin Trnka.
Žďár nad Sázavou 17. října (ČTK) - "Po 15 letech musíme zvýšit ceny našich výrobků, protože nárůst ceny materiálu na vstupu je 25 až 30 procent," řekl jednatel. Zdražování vstupů se promítne i do cen zakázek. Některé ale ještě musí podnik dokončit za nižší ceny domluvené zkraje roku. Roční obrat firmy se pohybuje okolo 60 milionů korun. V letošním roce očekává nárůst obratu, ale s nižším ziskem, než původně předpokládala.
Firmu založil v roce 2002 Jaroslav Trnka, otec jednatele. "Jsme taková rodinná firma," uvedl Martin Trnka. Vodaservis zaměstnává 20 lidí, sídlí v průmyslové zóně Jamská. Má tam výrobu i zázemí pro projektování technologií. Vyrábí stěžejní zařízení pro úpravu vody, jako jsou tlakové filtry, provzdušňovací věže nebo provzdušňovače vody. Široké spektrum služeb v oboru nabízí díky propojení s dalšími dvěma společnostmi.
Nejvíc zakázek má Vodaservis od obcí. "Jsme schopni jim najít zdroj, vodu dovést a upravit, zařízení vyrobit na míru a potom i dlouhodobě servisovat a pomáhat jim v provozování," řekl Trnka. Vodaservis poskytuje také služby odborného zástupce, kterého musí mít každý veřejný vodovod. Firma rovněž vypracovává provozní řády vodovodů. "Ty se mají do roku 2022 všechny aktualizovat," podotkl jednatel. Zařízení dodávala společnost například i do mlékáren a hotelů, úpravnu vody má v lázních Třeboň.
U vody z vrtů se podle Trnky z vody odstraňují hlavně kovy - železo a mangan. Kvůli odlesnění se při deštích častěji zakalují mělčí prameniště a voda se může zbarvit. Ve středočeské obci Zaječov kvůli tomu Vodaservis v úpravně použil nanofiltraci. "Což je vlastně membrána, přes kterou se ve vyšším tlaku žene voda," přiblížil jednatel. Uvedl, že jde o druhou osazenou nanofiltraci v republice, v provozu je od ledna.
Trendem posledních let je podle Trnky také odstraňování pesticidů z pitné vody. "Filtrů na pesticidy se realizuje poměrně hodně, před pěti lety nebyl žádný," uvedl. Za další z trendů v oboru označil zavádění systémů, které umožňují dálkovou kontrolu vodohospodářských zařízení na počítači či v mobilu. "Aby starosta nemusel každé ráno běhat k vodojemu a dívat se, jestli má vodu," řekl.
Vodaservis vyrábí například i mobilní úpravny vody, dvě poslal až do Mexika. Malou mobilní úpravnu vody firma dodala také na Haiti, kde bylo po zemětřesení potřeba zajistit vodu pro nově stavěnou nemocnici.