ZD Haňovice loni dokončilo stavbu robotické stáje
Zemědělské družstvo z Haňovic na Olomoucku, které se kromě tradiční rostlinné a živočišné výroby specializuje také na pěstování rajčat ve skleníku, loni kvůli rostoucím nákladům na zemědělskou produkci snížilo zisk o 73 procent na 9,5 milionu korun z 35,7 milionu korun v roce 2022.
Haňovice (Olomoucko) 11. září (ČTK) - Jeho tržby v meziročním srovnání klesly o 14 milionů korun na 278,6 milionu korun. ČTK informaci získala z výroční zprávy Zemědělského družstva Haňovice. "V uplynulém roce na náš podnik plně dolehly zvýšené ceny energií, především elektrické energie a plynu. Na toto období jsme již neměli zafixované ceny a nakupovali jsme za ceny spotové, které sice proti roku předešlému průběžně klesaly, ale proti naší fixované ceně z roku 2022 byly výrazně vyšší," uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva ZD Haňovice Petr Koukal.
Družstvo kvůli tomu upravilo provoz skleníků s rajčaty a omezilo používání pěstebního osvětlení, které je náročné na spotřebu elektřiny. "Ve dvou hektarech skleníků jsme posunuli termín výsadby na leden 2023 a pěstební osvětlení jsme vůbec nepoužívali. V jednom hektaru skleníku jsme svítili jen na 50 procent světelného výkonu. Díky tomu jsme meziročně náklady na energie o 25 procent snížili," uvedl Koukal.
Úspora elektřiny ale byla vykoupena meziročním poklesem produkce rajčat a posunutím vrcholu sklizně do letních měsíců, kdy jsou nižší ceny. Ve sklenících firma v roce 2023 vyprodukovala 518 tun rajčat a vykázala v tomto středisku tržby 63,8 milionu korun.
Negativní vliv na hospodaření družstva měl také růst ceny hnojiv, která meziročně zdražila o 50 procent. Vyšší podle Koukala byla i cena nakupovaných krmiv a služeb. Koukal upozornil, že nepříznivý dopad mělo zavedení nových pravidel dotační politiky. "Celkový objem poskytovaných provozních dotací se významně snížil a k tomu se přidal výpadek neuskutečněných výnosů z nových neprodukčních ploch," podotkl.
ZD Haňovice mělo loni dobrou úrodu hlavně pšenice a jarního ječmene, kvalita byla horší. Pěstitelé se podle Koukala potýkali s výrazným poklesem cen rostlinných komodit. "Lepší situace byla u cukrovky, kde byl dosažen dobrý výnos i realizační cena. Nejhorší situace se projevila v produkci objemných krmiv, která nedosáhla úrovně zajištující soběstačnost," uvedl Koukal.
Loni ZD Haňovice dokončilo stavbu robotické stáje, kde jsou kromě robotizované dojírny i roboty na přihrnování krmiva a na úklid kejdy. V srpnu v ní ustájilo všechny dojnice. Moderní kravín může pojmout až 520 dojnic. Družstvo loni vyprodukovalo 4,32 milionu litrů mléka. "Produkce mléka mírně propadla, zásadnější byl ale propad odbytové ceny mléka, která se projevila snížením tržeb za mléko o deset procent," upozornil Koukal.
ZD Haňovice je nástupcem původního JZD Doubrava a specializuje se na pěstování rajčat, rostlinnou výrobu, chov mléčného skotu, chov prasat a výrobu plastových produktů. Vlastní také bioplynovou stanici. ZD Haňovice obhospodařuje 2088 hektarů polí v okolí Litovle. Loni mělo 182 členů a v průměru zaměstnávalo 108 osob.