Závod Sfinx v Holešově investuje do inovací, které zajišťují úspory vody
Závod Sfinx v Holešově na Kroměřížsku, který je součástí společnosti Nestlé Česko a vyrábí bonbony, investuje do úspory vody. Díky inovacím v postupu chlazení nyní stejná voda v továrně ochlazuje stroje a zároveň vytápí prostory. Dokončení těchto okruhů na všech zařízeních v podniku, který vyrábí bonbony Jojo, Bon Pari nebo Hašlerky, přinese pětinovou úsporu vody, uvedli dnes zástupci závodu v tiskové zprávě. Náklady na inovace nezveřejnili.
Holešov (Kroměřížsko) 29. února (ČTK) - Za loňský rok se při výrobě bonbonů v holešovské továrně spotřebovalo přes 60.000 metrů krychlových vody, což je v přepočtu objem přibližně čtyř milionů patnáctilitrových kbelíků naplněných po okraj. "Oproti roku 2014 je nynější spotřeba při přepočtu na stejný objem výroby o 609.050 kbelíků vody nižší," uvedli zástupci podniku.
Voda nemíří jen do přípravy výrobků, ale slouží také k vyhřívání kotlů pro takzvanou potravinářskou páru, k chlazení strojů a důležitá je i při čištění a hygieně. Zatímco v recepturách a výrobcích úspory vody podle zástupců závodu hledat nelze, naopak je tomu v případě chlazení a čištění. "Největší potenciál pro úsporu vody při výrobě je eliminace průtočného chlazení strojů," řekl Martin Charuza, který má v továrně Sfinx na starosti udržitelnost.
Dříve se podle něj voda z kohoutku připojila ke stroji, ochlazovala jej a následně tekla do kanálu. "S něčím takovým už je konec. Tyto okruhy uzavíráme neboli tzv. zaokruhováváme. Teplo z vytékající vody nevyfoukáme jen tak do vzduchu, naopak využijeme ho maximálně pro ohřev tepelného čerpadla a tím vytápění prostor," uvedl Charuza.
Na výstupu je znovu ochlazená voda, která se v kruhu točí dál a ochlazuje, případně vyhřívá. Záleží na tom, kde v okruhu se právě nachází. Zaokruhování poloviny zařízení snížilo spotřebu vody továrny o desetinu. "Aktuálně je tento systém zaokruhování aplikován pro výrobu Marshmallow a všech tvrdých bonbonů, kam patří mimo jiné Bon Pari, Hašlerky a Anticol. V loňském roce se dále podařilo zrealizovat zaokruhování průtočného chlazení stroje, který šlehá želatinovou hmotu například na výrobky Jojo Vexta nebo Jojo Zmrzlinky," uvedl Charuza.
Uzavření druhé poloviny průtočných okruhů brání dosažení potřebné kvality odpadních vod. Řešením pro plnění limitů a zároveň další zaokruhování je vybudování vlastní čističky odpadních vod, kterou Sfinx plánuje v nadcházejícím roce.
Historie výroby cukrovinek v Holešově sahá do roku 1863. Do současné továrny se přesunula v roce 1910. Sfinx tak patří mezi nejstarší továrny na cukrovinky v Česku. Součástí společnosti Nestlé je od roku 1992. Firma Nestlé Česko zaznamenala v roce 2022 tržby 14,1 miliardy korun a zisk 309 milionů korun, zaměstnávala v průměru 1841 lidí. Hospodářské výsledky za loňský rok zatím oficiálně nezveřejnila. Cukrovinky vyrábí v České republice nejen v Holešově, ale také v závodě Zora Olomouc. V závodě v Krupce na Teplicku vyrábí chlazené a mražené vegetariánské pokrmy.