Zámecký pivovar ve Frýdlantu znovu vaří pivo, začal dvanáctkou
Zámecký pivovar ve Frýdlantu znovu vaří pivo, i když jen v malém. Začali dvanáctkou. Zdejší minipivovar bude už od podzimu sloužit jako školicí středisko pro budoucí sládky.
Frýdlant (Liberecko) 19. července (ČTK) - Zámecký pivovar ve Frýdlantu znovu vaří pivo, i když jen v malém. Začali dvanáctkou. Zdejší minipivovar bude už od podzimu sloužit jako školicí středisko pro budoucí sládky. Zatím se dokončuje první etapa rekonstrukce historického areálu, která stála 45 milionů korun a z velké části ji uhradila dotace z Operačního programu podnikání a inovace. Obnova celého areálu přijde podle odhadů na 200 milionů korun, řekl dnes ČTK Marek Vávra, jednatel společnosti Terra Felix, která pivovar vlastní.
V areálu proběhne 9. října první akce a tou bude 5. ročník konference Automatizace a modernizace pivovarů 2014.
Historie pivovarnictví na Frýdlantsku sahá až do 14. století, zpočátku se pivo vařilo přímo v hradním areálu, kvůli zvyšování objemu vyrobeného piva se však později pivovar přestěhoval do podhradí. Albrecht z Valdštejna pak v roce 1626 areál přestavěl a vybudoval kamenný barokní pivovar. Další přestavbou prošel areál v letech 1860 až 1926 a v této podobě se dochoval do dneška. Pivo se tu ale vařilo naposledy v roce 1949. V areálu byl pak sklad zeleniny a později mlékárenský provoz zrání sýrů.
"Je dobré, že soukromý investor vrátil dalšímu objektu ve Frýdlantě život a myslím si, že to bude další magnet pro turisty," řekl dnes ČTK frýdlantský starosta Dan Ramzer (ODS), který první sud s frýdlantským pivem slavnostně narážel. Přestože areál stojí v těsné blízkosti řeky Smědé, která v roce 2010 ukázala, co umí, investice do jeho obnovy rozhodně nejsou podle starosty vyhozenými penězi. Na náměstí sice stálo půldruhého metru vody, pivovaru se ale záplavy vyhnuly. "Ti, kteří to stavěli, to tady znali mnohem lépe než my a byli poučeni historií, na kterou nezapomínali," poznamenal Ramzer.
Bývalý zámecký pivovar vařil ještě v meziválečném období kolem 35.000 hektolitrů piva ročně a patřil k nejvýznamnějším v zemi. Na jeho místě teď vznikl školní minipivovar s plánovanou roční produkcí 1000 hektolitrů ročně. "V budoucnu bych chtěl produkci zvýšit na 10.000 hektolitrů ročně a mým snem je varna pětkrát větší a rád bych se dostal na výstav, který tu byl v meziválečném období, tedy těch 35.000 hektolitrů," řekl Vávra. Jak ale hned v zápětí přiznal, je to hudba budoucnosti. Záležet bude na penězích.
Zatím vzniklo v areálu školicí středisko, kde se už od podzimu podle Vávry rozběhnou nejen rekvalifikační kurzy vaření piva, ale v plánu jsou i školení obsluhy CNC strojů nebo práce na počítači. V současné době areál zaměstnává kolem pěti lidí, do budoucna se ale počítá s dalšími pracovními místy. Nejpozději příští rok chce Vávra v areálu otevřít restauraci. "Takže budeme potřebovat servírky, číšníky, kuchaře a podobně," vysvětlil. Areál by podle něj měl sloužit i kulturním akcím a v budoucnu by chtěl v pivovaru nabídnout i ubytování.