Zájem Vyškova o tamní areál pivovaru trvá, ve hře je i zachování výroby piva
Zájem Vyškova o tamní zanedbaný areál pivovaru trvá, záležet bude na posudkové ceně a na zastupitelstvu, zda s ní bude souhlasit. Vedení města také přivítalo rozsudek odvolacího soudu, že někdejší provozovatel pivovaru nemá nárok na mnohamilionovou náhradu škody od státu. Město o tom informovalo na svém webu.
Vyškov 2. února (ČTK) - Pivovar vlastní firma Jihomoravské pivovary, která spadá pod ministerstvo zemědělství. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) loni na podzim přislíbil, že Vyškov bude prvním, s kým hodlá ministerstvo o odkupu areálu jednat.
Krajský soud na začátku týdne zamítl odvolání společnosti Czech Beverage Industry Company, která si v roce 2011 pivovar pronajala od státu prostřednictvím firmy Jihomoravské pivovary. Před devíti lety podala na státní akciovou společnost žalobu kvůli tomu, že podle ní věděla o technologickém problému, který způsoboval změnu barvy a chuti piva. Požadovala náhradu škody přes 67 milionů korun. Okresní soud však tvrzení žalobce vyvrátil a krajský soud se s jeho argumentací ztotožnil. Rozhodnutí soudu zástupci radnice přivítali. "Jde o odblokování a uvolnění možností rozvoje celého území. Verdikt dost jasně posouvá věci kupředu," uvedl místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).
Klíčová je podle města i likvidace společnosti Jihomoravské pivovary, která vlastní budovu a výrobní technologie a spadá pod ministerstvo zemědělství. S resortem město dlouhodobě jedná. "Stále jdeme po cestě, která byla předjednaná na konci listopadu. Právě ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na podzim ve Vyškově přislíbil, že město bude tím prvním, s kým hodlá ministerstvo o odkupu areálu jednat. Bude ale pochopitelně postupovat dle nezávislého znaleckého posudku za cenu v místě a čase obvyklou," uvedl starosta Karel Jurka (ODS).
Za stěžejní považuje starosta jednání zastupitelů. "Bude záležet na zastupitelstvu, zda jsme ochotni posudkovou cenu akceptovat. Nad její výší zatím nemá smysl spekulovat. Zájem areál odkoupit každopádně trvá, to už jsme si deklarovali skoro napříč politickým spektrem. Půjde nicméně o obrovský závazek a rozhodnutí na řadu let dopředu," zdůraznil Jurka.
Město chce lokalitu pojmout komplexněji. Má v úmyslu propojit vedlejší areál zámku, zámecké zahrady a areál pivovaru ve smysluplný celek, který by plochy oživil. Měl by to být prostor pro kulturu, gastronomii, společenské setkávání a obecně trávení volného času. "Nejde jen o jednotlivé budovy či pivnici, ale rovněž o množství pozemků, například pod zámeckou zahradou, kterou hodláme zásadně zrekonstruovat. Nové využití území musí být položeno zejména na ekonomických základech. Budeme muset hledat cestu pro získání strategického partnera, který by nám pomohl s přípravou záměru a s následným financováním," popsal Celý.
Zůstává i možnost navrácení výroby piva v menším měřítku. „Určitě to není o tom, že převezmeme areál a následně se v současných prostorách rozběhne vaření piva. Každému, kdo objekty navštívil a zná je, musí být jasné, že technologie mají svůj vrchol dávno za sebou. Tradici vaření piva ale v nějaké míře zachovat chceme. Naším přáním a určitě i přáním veřejnosti každopádně je, aby území ožilo a aby sloužilo lidem. Určitě prověříme také možnost realizace nějakého kulturního centra. Nápadů se nabízí dost, ke všem těmto plánům a ambicím je ale nezbytné jednotné vlastnictví celého území,“ doplnil místostarosta Celý.