Výrobu piva v ČR loni táhnul vývoz, ten klesá u sladovníků
České pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, o 0,6 procenta více než o rok dříve. Výroba sladu loni vzrostla na 530.000 tun, do zahraničí se vyvezlo meziročně o 4500 tun méně.
Praha 9. dubna (ČTK) - České pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, o 0,6 procenta více než o rok dříve. Zatímco domácí spotřeba meziročně klesla o 1,1 procenta, pivovarníci vyvezli meziročně o devět procent více zlatavého moku. Lidé nadále pili méně piva v restauracích, jejichž podíl na celkové spotřebě klesl na historické minimum. Na tiskové konferenci to dnes uvedl Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS).
"V České republice se ročně vyrobí přes 19 milionů hektolitrů piva a spotřeba na hlavu mírně klesla ze 146 na 144 litrů. Oproti roku 2012 jsme zaznamenali významný pokles ve spotřebě pivních mixů, kterých se vypilo o 40 procent méně. Mezi faktory, které se na tomto poklesu podílely, patří loňské špatné počasí a také červnové povodně," uvedl předseda svazu František Šámal.
Na domácím trhu se prodalo 15,8 milionu hektolitrů piva, o 178.000 hektolitrů meziročně méně. Jedinou kategorií, jejíž spotřeba v Česku loni oproti roku 2012 vzrostla o dvě procenta, byly ležáky. Naopak klesla spotřeba výčepního piva, nealkoholického piva, speciálů a zejména pivních mixů, kterých se prodalo o 40 procent méně.
"Dále přetrvává trend ve změně obalových materiálů. Klesá konzumace sudového piva a piva v láhvích, místo toho narůstá spotřeba piva v PET láhvích, a to o 11 procent vzhledem k roku 2012 a také plechovek o osm procent," uvedl výkonný ředitel svazu Vladimír Balach. "Spotřeba piva z cisteren zůstává stejná. Podobně je to také u exportu, kde zaznamenává největší boom spotřeba piva v plechovkách, a to o 24 procent oproti roku 2012," dodal.
Čeští pivovarníci loni vyvezli 3,54 milionu hektolitrů piva, o devět procent více než před rokem. České pivo se nadále nejvíce vyváží do Německo, a to i přesto, že vývoz do této země meziročně poklesl o dvě procenta. Naopak více než o desetinu stoupl export na Slovensko), do Polska o 14 procent a především do Ruska, kam směřovalo o 30 procent více pěnivého moku než v roce 2012. Produkci piva si mezi sebe rozděluje šest velkých pivovarských společností, 29 samostatných pivovarů a dalších zhruba 215 minipivovarů a restauračních pivovarů.
Výroba sladu v ČR loni mírně vzrostla, vývoz se snížil
Výroba sladu v České republice loni vzrostla o 1,3 procenta na 530.000 tun. Do zahraničí se vyvezlo 48 procent celkové produkce, meziročně o 4500 tun méně. Na tiskové konferenci to dnes uvedl generální ředitel největší tuzemské sladovnické společnosti, Sladoven Soufflet, Richard Paulů.
"Tradičně nejvýznamnějšími odběrateli sladu z České republiky jsou Polsko, Německo a v posledních dvou letech i Maďarsko. Nejdynamičtější meziroční nárůst zaznamenal vývoz do Velké Británie, naopak výrazně klesl vývoz do Švýcarska," řekl Paulů. Český slad se podle něj v současnosti vyváží do 47 zemí světa. Česko je v současné době čtvrtým největším vývozcem sladu mezi státy EU.
Sladovny Soufflet sdružující sladovny v Nymburce, Litovli, Prostějově, Kroměříži a Hodonicích mají na trhu téměř dvoutřetinový podíl. Takřka 80 procent sladu vyrobily loni obchodní sladovny, 22 procent výroby připadá na sladovny patřící pivovarům z nichž je největší sladovna tuzemské pivovarnické jedničky, Plzeňského Prazdroje. Více než 97 procent produkce představoval český slad, zbývající podíl připadá na ostatní druhy sladů.
České sladařství v posledních letech ohrožuje možný nedostatek sladovnického ječmene. V důsledku rozšiřujícího pěstování energetických plodin, jakou jsou řepka či kukuřice, postupně opouští pole, uvedl Paulů.