Výrobce víček na sklenice Tecnocap loni rekordně investoval do výroby i úspor energií
Firmě Tecnocap, která vyrábí u jihočeského Strmilova kovová víčka na konzervované potraviny, stouply loni tržby o 18 procent na 2,08 miliardy korun.
Střížovice (Jindřichohradecko ) 10. července (ČTK) - Zisk po zdanění stoupl o 88,8 procenta na 152,3 milionu. Zisk EBITDA (před zdaněním, odpisy a úroky) vzrostl o více než 57 procent na téměř 286 milionů. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Firma Tecnocap ze stejnojmenné italské skupiny zaměstnává v Česku kolem 300 lidí.
"Rok 2022 byl pro Tecnocap stejně jako pro většinu společností v Evropě velmi složitý. Začal totiž válečným konfliktem na Ukrajině. V důsledku války vystoupaly do závratných výšin ceny energií. To vše ještě doplnila doznívající materiálová krize způsobená narušenými dodavatelsko-odběratelskými řetězci z předchozích covidových let," uvedl ve zprávě jednatel firmy Alfonso D'Agostino.
Firmě se podle zprávy podařilo včas nakoupit energie. Díky tomu udržela náklady na energie na přijatelné úrovni. Společnost také rekordně investovala. Koupila dodatečnou lakovací linku s energeticky úspornou pecí i novou výrobní linku. Výši investic Tecnocap neuvedl. Čistý obrat loni firma zvýšila z 2,1 na 2,5 miliardy Kč, většinu tržeb měla za prodeje v zahraničí. Provozní zisk stoupl loni meziročně o 124 procent na 185,5 milionu.
Společnost dodává téměř ze sta procent potravinářům. V areálu bývalého podniku Obal Rozkoš vyrobí ročně téměř dvě miliardy víček na sklenice, s průměry od 27 do 110 milimetrů. Poslední roky rozšiřuje firma skladovou plochu, postavila třeba halu s rozlohou 1500 metrů čtverečních. Kolem 90 procent výrobků vyváží, a to hlavně do Evropy, ale i do arabských zemí, Indie nebo Jižní Ameriky. V Česku dodává společnostem Efko či Hamé.
Ve Střížovicích založila začátkem 19. století rodina Langových přádelnu Rozkoš, nazvanou podle mlýna na hrázi rybníku Hejtman. V roce 1936 tam nový majitel Jan Satrapa začal vyrábět plechové obaly. Od roku 1950 spadala továrna pod národní podnik Obal Praha, o čtyři roky později vyrobila první uzávěry na sklenice. Pod názvem Obal Rozkoš fungovala i po roce 1989. Krátce patřila i německé společnosti New Metalpack, která ji na jaře 2005 prodala skupině Tecnocap. V roce 2012 skončila výroba plechovek, firma teď vyrábí jen víčka.
Skupina Tecnocap vznikla v roce 1993. Vyrábí kovové uzávěry, hliníkové aerosolové nádobky, tuby a lahve pro potravináře, kosmetický průmysl i lékařství. Má ve světě deset výrobních závodů a zaměstnává celkem přes 1100 lidí. Mezi významné zákazníky patří korporace Kraft, Mars i Nestlé. Skupina uvádí, že je třetí největší výrobce kovových víček na světě.