Výrobce sušeného masa Fine Gusto pořídí druhou balicí linku a další udírnu
Královéhradecká společnost Fine Gusto Nature, která patří mezi přední evropské výrobce sušeného masa, letos a v příštím roce plánuje postupný růst obratu na úroveň 200 milionů korun z loňských 128 milionů. Zvýšení prodeje společnost plánuje v ČR i v exportu, kam zatím jde asi 40 procent produkce. Posílit chce dodávky armádám evropských zemí. ČTK to řekl spolumajitel firmy David Novák.
Hradec Králové 4. března (ČTK) - Firma měsíčně na sušené maso zvané jerky zpracuje přibližně 50 tun masa, a to jenom libovou svalovinu. "Zhruba z 85 až 90 procent jde o hovězí maso. Z celého býka zpracujeme jen asi 30 kilogramů ze zadní části," řekl Novák. Firma zpracovává i krůtí, vepřové a kuřecí maso, pro zákazníky ze Skandinávie také zvěřinu. V sortimentu má několik desítek druhů výrobků.
Společnost existuje od roku 2014 a první výrobnu měla v Přelouči, po roce ji přesunula do Pardubic. "Pro rozšiřující se výrobu jsme ale potřebovali větší prostory, takže jsme se v roce 2019 přesunuli do areálu bývalého masokombinátu v hradecké čtvrti Březhrad," uvedl Novák.
Od přestěhování do Hradce Králové firma postupně znásobila obrat ze 40 milionů korun na loňských 128 milionů korun. Do strojního vybavení a adaptace prostor od té doby investovala asi 25 milionů korun a letos hodlá růst výroby posílit investicemi za deset až 15 milionů. "Zejména pořizujeme druhou balicí linku a další udírnu, která kapacitu sušení zvedne přibližně o 80 procent," řekl Novák. Zisk firmy před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) byl loni devět milionů korun po 6,5 milionu korun předloni.
"Popularita sušeného masa roste a zájem spotřebitelů stoupá v ČR i v Evropě. V dalším období plánujeme růst odbytu naší značky i privátních značek. Letos čekáme obrat na úrovni 156 milionů korun," uvedl Novák. V zahraničí jsou hlavními odbytišti Německo, Rakousko, Francie, Norsko, Finsko a Velká Británie. Přibližně pětinu produkce firma prodává pod vlastní značkou Fine Gusto, zbytek dodává odběratelům pod jejich vlastními značkami.
Výrobky ze sušeného masa z Hradce Králové mají ve své stravě vojáci v Británii, Norsku, Estonsku, Dánsku či na Ukrajině. Dodávky pro vojáky, v nichž Fine Gusto Nature figuruje jako subdodavatel centrálního dodavatele, tvoří asi desetinu odbytu firmy. "První byla norská armáda, pak se přidávaly další. Nyní usilujeme o dodávky pro německou a polskou armádu," řekl Novák. Poznamenal, že armády mají specifické požadavky, vyžadují například pětiletou trvanlivost a splnění řady certifikací.
Výrobní cyklus od nařezání syrového masa na tenké plátky přes marinování, sušení, nasekání na plátky dva krát dva centimetry až po balení trvá přibližně 12 hodin. Kromě balení jde z významné části o ruční manufakturní výrobu. Firma má 35 pracovníků, vyrábí v dvousměnném provozu. S růstem produkce by podnik mohl letos a v roce 2025 nabrat dalších asi deset lidí.
Usušením maso ztratí zhruba 70 procent hmotnosti. "Ponechá si však veškeré živiny masa syrového. Je tak efektivním zdrojem energie. Díky vysokému obsahu bílkovin jsou jerky vhodné nejen pro sportovce, ale pro každého jako alternativa zdravého stravování," řekl Novák.
Sušené maso vyrábí v ČR také rodinná firma Jihočeské jerky z Kaplice na Českokrumlovsku podnikatele Miloslava Koutníka. S výrobou začala v roce 2011. Podle zveřejněné rozvahy za rok 2022 měla v tom roce deset zaměstnanců a zisk 2,5 milionu korun.