Výrobce oříšků Alika plánuje úsporu elektřiny i automatickou fritovací linku
Společnost Alika z Čelčic na Prostějovsku, která je největším tuzemským výrobcem pražených oříšků, sušeného a lyofilizovaného ovoce, v účetním roce 2021/2022 do konce letošního března podle předběžných údajů více než zdvojnásobila svůj čistý zisk zhruba na 20 milionů korun. "Naše tržby budou podobné jako v roce předchozím," řekla ČTK generální ředitelka společnosti Alika Jana Kremlová.
Čelčice (Prostějovsko) 17 dubna (ČTK) - V roce 2020/2021 se tržby Aliky kvůli pandemii koronaviru meziročně snížily o 12,2 milionu korun na 444,8 milionu korun, zisk naopak vzrostl na 8,5 milionu korun z 1,8 milionu korun. "V účetním roce 2021/2022 očekáváme zisk přes 20 milionů korun, což je v potravinářském oboru velmi dobrý výsledek. Hospodaření pozitivně ovlivnily personální i strategické změny, díky kterým jsme zvýšili naši marži. Omezili jsme totiž spolupráci se zákazníky z řad obchodních firem, kteří se nás snažili dotlačit do nevýhodných cen," uvedla Kremlová.
Alika ročně v Čelčicích vyrobí několik tisíc tun zboží. Značnou část produkce odebírají přímo výrobci potravin, e-shopy, pekařské velkoobchody i regionální obchodní sítě. Mezi hlavní odběratele z řad obchodních řetězců v ČR patří společnosti Makro, Kaufland, Ahold a Globus. "Obchodní řetězce jsou velmi dobrým obchodním partnerem," podotkla Kremlová.
Většinu produkce Alika prodává na českém trhu, kde například v účetním roce 2020/2021 utržila 395 milionů korun. Export míří hlavně na Slovensko, do Německa, Švédska, Rakouska a Nizozemska. Na tuzemském trhu s praženými arašídy a zpracovanými ořechy je Alika podle Kremlové největším dodavatelem. V posledních dvou letech trh ovlivnila pandemie koronaviru. Zatímco velkých výrobců je stále jen několik, tak počet malých producentů se výrazně zvýšil. "Především v online prodeji tato nová konkurence vzrostla velmi výrazně," řekla Kremlová.
Také Alika provozuje vlastní internetový obchod, prostřednictvím kterého prodává hlavně větší balení arašídů a oříšků či speciální másla vyrobená například z mandlí. Firma letos sortiment rozšíří o oleje z máku, slunečnice a velkého sortimentu ořechů lisované za studena, prodávat je chce i v bio kvalitě prostřednictvím e-shopů lékáren či v prodejnách se zdravou výživou. "Zatím budou určeny k použití ve studené kuchyni, výhledově možná i pro kosmetické účely," dodala Kremlová.
Letos Alika plánuje investovat 25 milionů korun do nových technologií zvyšujících výrobní kapacitu a také do úprav zaměřených na úsporu elektrické energie. Firma v březnu pořídila rentgen, různé druhy detektorů a na seznamu investic je i fritovací linka, která zvýší kvalitu pražení ořechů na slunečnicovém oleji. "Plně automatickou linku na velkospotřebitelské balení uvedeme do provozu v prvním čtvrtletí. Zaměstnancům tak odpadne ruční manipulace s produkty o hmotnosti 25 kilogramů," podotkla Kremlová.
Rodinnou firmu Alika založily v březnu 1992 dvě fyzické osoby. Společnost má zhruba stovku pracovníků.