Výrobce mraženého pečiva Profrost loni zvýšil tržby na 409 milionů korun
Akciová společnost Profrost, která v Prostějově vyrábí hluboce mražené pečivo, loni zvýšila tržby o 10,5 procenta na rekordních 409 milionů korun. V roce 2012 utržila 370 milionů korun.
Prostějov 23. července (ČTK) - Akciová společnost Profrost, která v Prostějově vyrábí hluboce mražené pečivo, loni zvýšila tržby o 10,5 procenta na rekordních 409 milionů korun. V roce 2012 utržila 370 milionů korun. Zisk firmy Profrost loni po předchozím poklesu vzrostl z 38,5 milionu korun v roce 2012 na 50 milionů. ČTK dnes údaje získala z výroční zprávy společnosti Profrost, která patří do skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše. "V roce 2013 získala společnost Profrost nové obchody v ČR i na Slovensku. Výrobní sortiment byl rozšířen. Objem prodeje se zvýšil a byly upevněny obchodní pozice na trhu v ČR i na Slovensku," stojí ve výroční zprávě firmy, která předloni na jaře v Prostějově zkolaudovala přístavbu výrobní haly a novou administrativní budovu za 63 milionů korun.
Loňský růst zisku vedení společnosti přičetlo novým zakázkám a postupnému snižování cen mouky v druhé polovině loňského roku. Naopak v roce 2012 se firma potýkala se zdražováním této klíčové suroviny, takže její zisk tehdy klesl meziročně o 2,6 procenta na 38,5 milionu korun. Ve finančních plánech na letošní rok šéfové firmy Profrost počítají s růstem výroby o osm procent a zvýšením tržeb až na 426 milionů korun. "Z obchodního hlediska je naším cílem udržet pozice na trzích a zároveň rozšiřovat sortiment o nové výroby," uvedlo vedení společnosti.
Výrobu hluboce mraženého pečiva firma Profrost zahájila v prostějovském závodu v roce 2007. Produkce, která zahrnuje zhruba pět desítek druhů pečiva určeného i k domácímu dopečení, společnost dodává zejména obchodním řetězcům. Rozpékané pečivo v posledních letech získalo významné zastoupení na pultech obchodů. Pekařské výrobky, které jsou v prodejnách dopékány ze zmrazených polotovarů nebo prodávány po předchozím rozpečení hotového výrobku, musí být od srpna 2012 v obchodech označeny. Tuto povinnost dala obchodníkům vyhláška ministerstva zemědělství.
Prodej rozpékaného pečiva ani poté neklesl a tvoří asi třetinu celkové nabídky obchodů. V západní Evropě rozpékané pečivo tvoří až polovinu trhu s pekařskými výrobky. Rozpékané pečivo podle některých odborníků rychleji tvrdne, a proto se do něj někdy přidávají emulgátory a stabilizátory. Prostějovský závod společnosti Profrost je podle vedení firmy nejmodernější továrnou svého druhu ve střední Evropě. Podstatou výroby mraženého pečiva je jeho šokové zmrazení při teplotě asi minus 33 stupňů Celsia. Trvanlivost je podle informací firmy mezi šesti až devíti měsíci.
Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru, dvojkou chemického průmyslu a významným subjektem v lesnictví a médiích. Konsolidovaný zisk Agrofertu loni klesl o sedm procent na 5,6 miliardy Kč. Důvodem snížení je zejména zhoršení hospodaření chemické části koncernu. Tržby skupiny vzrostly bezmála o 15 procent na 151,7 miliardy.