Výrobce džemů Fruta Podivín modernizuje výrobu za 20 milionů
Výrobce džemů a kojeneckých výživ Fruta Podivín z Břeclavska, která patří do koncernu Hamé, od loňska modernizuje výrobní proces džemů, který bude ovoce zpracovávat šetrněji.
Podivín (Břeclavsko) 3. března (ČTK) - Výrobce džemů a kojeneckých výživ Fruta Podivín z Břeclavska, která patří do koncernu Hamé, od loňska modernizuje výrobní proces džemů, který bude ovoce zpracovávat šetrněji. Přispěje tak k většímu zachování senzorických vlastností výsledného produktu. Hamé do modernizace závodu investuje 20 milionů korun, řekl dnes ČTK při prohlídce závodu mluvčí Hamé Petr Kopáček.
V Podivíně se ročně vyrobí 15.000 tun džemů, povidel a kojeneckých výživ, které Hamé dodává do maloobchodu, do hotelů, třetinu produkce do pekáren. Tržby bývají přes 400 milionů. "Nejvíce zpracujeme jahod a meruněk, celkem tvoří asi 80 procent produkce," řekl ředitel závodu Libor Bůšek. Množství výrobků je v posledních letech stabilní, výroba reaguje jen na drobné výkyvy trhu. Produkce z Podivína se prodává na tuzemský a slovenský trh, do dalších zemí Evropské unie, Ruska či Austrálie.
"Nyní investujeme do celkové změny výroby džemů. Přecházíme také na systém vlastního skladování mraženého ovoce a procesu rozmrazování. Spolupracujeme na tom s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Součástí modernizace jsou také nová varná zařízení pro šetrnější výrobu," uvedl Bůšek. Džemy se vyrábějí ve vakuovém prostředí, není je tedy třeba zahřívat při vaření až na 100 stupňů. Mrazírna má začít fungovat v květnu, varné technologie v srpnu a září.
V podniku pracují i laboratoře, v nichž se kontroluje dodržování vnitřně nastavených mechanismů. "Složitější analýzy necháváme dělat v externích laboratořích. Jsou technicky i finančně náročné," poznamenal Bůšek. Složení džemů se podle něj za několik desetiletí nemění, pouze se modernizují technologické procesy. Základní složkou je stále ovoce a cukr, výrobek je buď ošetřený konzervanty, nebo je bez nich.
Výroba v Podivíně může také vyrábět košer potraviny. "Děláme hlavně kojenecké výživy, ale i džemy. Vyrábějí se plně za dohledu pověřeného pracovníka rabinátu. Proces je úplně stejný, jen mají svoje receptury a jinou skladbu ovoce, než jsme zvyklí v Evropě. Je to pro nás významná složka produkce, míří hlavně na východ a do USA," řekl Bůžek.
Historie podivínského závodu sahá až do roku 1910, od roku 1996 je součástí Hamé. Ve třísměnném provozu pracuje 220 lidí, jejichž počet se zvyšuje od srpna do listopadu o brigádníky při zpracování ovoce. V portfoliu závodu je zhruba 120 různých výrobků.