Výroba vánočních perníčků začala před 3 měsíci, říká šéfka firmy JaJa z Pardubic
Vánočně zdobené perníčky začíná Jana Janurová a její zaměstnanci připravovat už tři měsíce před Vánocemi. Je to pro ně nejhektičtější období v roce.
Pardubice 3. prosince (ČTK) - Po období pandemie nemoci covid-19 se oboru začíná postupně dařit lépe, i když se neobnovily objednávky do ciziny, řekla ČTK majitelka pardubické firmy JaJa. "Vánoční perníčky jsou tradičnější než velikonoční. Pro nás to znamená tři měsíce úmorné práce, abychom vánoční objednávky zvládli," řekla Janurová, která se věnuje řízení firmy i zdobení perníčků.
Na dílnách vznikají chaloupky zdobené bílou polevou, mají několik variant, jsou i různě velké. Obývá je bíle zahalená čarodějnice. "Děláme desítky a desítky vánočních motivů, různé zvonečky, hvězdičky, srdíčka s vánočním motivem, podkovičky," uvedla Janurová.
Její dílna zdobí perníčky tenkými tahy bílkové polevy, což je namáhavější. Na některých jsou potravinovou barvou namalované krajinky i jiné jemné motivy. "Než uděláme jeden pracněji zdobený perníček, s upečením a zdobením to trvá šest dnů. Pro jednu firmu teď vyrábíme stovku zasněžených chaloupek. Můj syn mi říká, že to musím mít hezky načinčané," řekla s úsměvem Janurová.
Perníková dílna zhotovuje i rozměrné chaloupky, na jejichž převoz už potřebují krabici od banánů. V minulosti pekla třeba i vánoční vesničku pro pražský hotel, která měřila tři krát pět metrů. Tvořily ji chaloupky, mlýn, hájovna, kostelík, velký vánoční strom i betlém s 60 postavami.
Janurová kdysi byla mistrovou na dílně, kde se vyráběly perníčky. Po revoluci se rozhodla, že si založí živnost. Vše šlo velmi dobře a tak se po několika letech podnikání ve dvou místnostech rodinného domu přestěhovala výroba do nově postavené patrové dílny, která vznikla na pozemku jejích rodičů.
"Výroba rychle stoupala, že jsem byla nucená přijímat další lidi a zaučovat je, abych mohla vyhovět zahraničním zákazníkům," řekla Janurová. Perníčky firma posílala do Rakouska, nebo i do Texasu.
Její recept na perníčky je výsledkem dlouholetého zkoušení. V perníkárně, kde byla Janurová zaměstnaná, vyráběli perník z glukózy. "Bez medu to prostě nebylo ono. Prošla jsem hodně kuchařek, hodně toho odzkoušela. Recept je nakonec můj vlastní. Já vymýšlela, manžel míchal," řekla podnikatelka.
Před covidovou pandemií se firmě dařilo lépe. Měla přes 30 zaměstnanců a kromě české i zahraniční klientelu. V době koronaviru však skončily zakázky do ciziny a potom už se neobnovily. Firma teď má i třikrát méně lidí.
"Když někdo odcházel na mateřskou nebo do důchodu, jejich pozice jsem neobnovovala. Před pandemií jsme chtěli udělat linku na máčení dezertů, to jsme stopli. Udělala jsem dobře, finančně bychom to neutáhli," řekla Janurová.
Podnikatelčinou chloubou jsou perníkové dezerty a minidezerty, které vyrábí v mnoha variantách. Mají různé náplně i polevy. Dostaly ocenění na mnoha soutěžích. Miniverze má podobu belgický pralinek, jen jejich korpus tvoří perník. Podle Janurové se prodávají víc než klasické perníčky. "Jsou měkké, plněné krémem, dá se do nich s chutí zakousnout a lidé si je rádi dají ke kávě, k čaji," uvedla Janurová.