Výroba průmyslových robotů se vrací z Číny do Evropy, Česko nabývá na významu
Trend přesunování výroby nejen průmyslových robotů se obrací a po letech raketového růstu v Číně se produkce pomalu vrací do Evropy či USA.
Trend přesunování výroby nejen průmyslových robotů se obrací a po letech raketového růstu v Číně se produkce pomalu vrací do Evropy či USA. Na tiskové konferenci v Praze k veletrhu Automatica, který proběhne od 21. do 24. června v Mnichově, to uvedl Patrick Schwarzkopf z organizace VDMA Robotik+ Automation. „Dříve se přesouvala výroba do Číny ani ne kvůli nižším nákladům na výrobu, ale účelem bylo dostat se na tamní trh. Například ABB nebo KUKA mají v Číně rozsáhlou výrobu robotů, ale jde jim o tržní podíl,“ uvedl Patrick Schwarzkopf.
V současné době je ve světě instalováno na 1,5 milionů robotů, do roku 2018 se předpokládá instalace 400 000 dalších robotických aplikací. 70 procent robotů je instalováno v pěti zemích, nejvíce v Číně, dále pak v Japonsku, USA, Jižní Koreji a v Německu. V roce 2014 narostl počet instalací o 29 % oproti předchozímu roku a celkový počet v roce 2014 byl 229 261instalací. Nejvyšší nárůst zaznamenala Čína a to o 56 %, přičemž počet zde bylo prodáno v roce 2014 celkem 57 096 robotů. Obrovský potenciál nejlidnatější země světa spatřuje organizace VDMA i ve faktu, že aby Čína dohnala vyspělé světové státy v počtu robotů na počet obyvatel, musela by jich instalovat až 1,5 milonů kusů, což odpovídá celkovému nynějšímu počtu na světě.
V České republice byl počet robotických aplikací v roce 2014 celkem 1 553 s 15procentním nárůstem oproti předchozímu roku, na Slovensku pak přibylo 343 průmyslových robotů. Celkově bylo v Česku do roku 2014 nasazeno 9 500 robotů, což řadilo tuzemský trh na 17. místo v globálním pořadí. Na Slovensku to bylo ve stejném období 3 900 robotů s 31. příčkou. Obě země těží zvláště ze silné poptávky z oblasti automobilového průmyslu. Ještě zřetelnější je to dle Schwarzkopfa v případě Slovenska, které je „postihováno“ počtem robotických aplikací dle počtu nových projektů v tomto odvětví. „Česká republika je prvotřídní výrobní lokalitou a počet robotických instalací to jen potvrzuje,“ dodává Patrick Schwarzkopf.
Hlavním motivem pro nákup robotů je kvalita výroby a to je také podle Schwarzkopfa stěžejním důvodem vysoké poptávky po těchto technologiích v Číně. Důležitým faktorem je ale i stárnutí zaměstnanců a cena výroby. „Bez využití robotů bychom nebyly schopni zaplatit třeba mobilní telefon, cena by byla několikanásobně vyšší,“ upozornil Patrick Schwarzkopf. Klíčová role je jim připisována ve čtvrté průmyslové revoluci, čeká se další zjednodušování v nasazování robotů, jejich vyšší mobilita, lehčí konstrukce a také další průlom ve spolupráci člověka s robotem. „Autonomie robota není nejvyšším stupněm, ale jeho dokonalá spolupráce s člověkem. Právě to bude jedním z hlavních témat veletrhu Automatika,“ poznamenal Patrick Schwarzkopf.
Studie některých ekonomů tvrdí, že kvůli robotizaci může zmizet až polovina pracovních jíst a to již do roku 2020 a to nejen v průmyslově vyspělých zemích, ale i v off-shore lokalitách a to především v těch, kde hlavní konkurenční výhodu představovaly nízké mzdy. Média nedávno citovala odborníka na robotiku Alana Winfielda, podle jehož názoru může v 15 nejrozvinutějších ekonomikách „zmizet“ až 4,8 milionů míst v administrativě a 1,6 milionů míst ve výrobě, opět do roku 2020. Patrick Schwarzkopf však tyto obavy nesdílí. „V Německu si to nemyslíme. U některých prací zůstane člověk nenahraditelný, protože důležitá bude právě spolupráce člověka s robotem, takže ke snížení zaměstnanosti asi nedojde,“ uvedl Schwarzkopf.
Autor: Petr Pohorský