Výroba piva a sladu v ČR loni díky rostoucímu vývozu vzrostla
Pivovary v Česku loni uvařily 19,65 milionu hektolitrů piva, což bylo o 2,3 procenta meziročně více. Zatímco domácí spotřeba zlatavého moku stagnovala, jeho vývoz vzrostl o osm procent. Výsledky dnes zveřejnil Český svaz pivovarů a sladoven.
Praha 14. dubna (ČTK) - Pivovary v Česku loni uvařily 19,65 milionu hektolitrů piva, což bylo o 2,3 procenta meziročně více. Zatímco domácí spotřeba zlatavého moku stagnovala, jeho vývoz vzrostl o osm procent. Výsledky dnes zveřejnil Český svaz pivovarů a sladoven. Celková spotřeba piva včetně jeho nealkoholické varianty dosáhla 16,29 milionu hektolitrů. Meziročně klesla o 0,2 procenta. Každý obyvatel České republiky tak stejně jako předloni vypil v průměru 144 litrů piva za rok. Z Česka se loni vyvezlo 3,65 milionu hektolitrů piva, předloni to bylo 3,39 milionu hl.
Výrazný propad loni zaznamenal dovoz piva, který se proti roku 2013 snížil o 42 procent na 291.000 hektolitrů. Méně se jej dovezlo především z Polska, Maďarska a Slovenska. "Pivovarský trh se vloni trochu nadechl, ale bylo to dáno hlavně rostoucím zájmem o české pivo v zahraničí. Tuzemská spotřeba se od roku 2010 pohybuje prakticky na stejné úrovni," uvedl předseda svazu František Šámal. Postupně se podle něj ale mění životní styl a preference českých spotřebitelů. "Díky tomu dlouhodobě roste spotřeba ležáků a v posledních letech i speciálů a pivních mixů," poznamenal.
Prodej piva v restauracích loni stagnoval na 41 procentech celkového prodeje. Ještě v roce 2009 představovalo pivo vypité v restauračních zařízeních nadpoloviční většinu domácí spotřeby, od té doby tento podíl postupně klesá ve prospěch baleného piva prodaného v maloobchodě. "Český konzument i nadále bedlivě zvažuje, jestli zajít do restaurace, nebo si koupit levnější pivo v supermarketu," řekl Šámal.
Nejvýrazněji (o 22,8 procenta) rostl loni vývoz na Slovensko, o desetinu více než přede dvěma lety se vyvezlo piva také do Francie a do Polska. Naopak největší propad zaznamenal export na Ukrajinu a do Běloruska. V Česku nadále přibývá minipivovarů, za poslední rok se jejich počet zvýšil více než o čtvrtinu na zhruba 280 v březnu 2015. Podle prezidenta Českomoravského svaz minipivovarů Jana Šuráně celková produkce nejmenších pivovarů loni vzrostla o 30 procent. Přestože je jich asi šestkrát více než velkých pivovarů, jejich podíl na výrobě piva v Česku je odhadován zhruba na jedno procento.
Výroba sladu v Česku loni vzrostla o 2 procenta na 540.000 tun
Výroba sladu v Česku loni vzrostla zhruba o dvě procenta na 540.000 tun. Polovina sladu směřovala do zahraničí. Výsledky dnes zveřejnil Český svaz pivovarů a sladoven. Do zahraničí se vyvezlo 260.000 tun sladu, o dvě procenta meziročně víc. Tradičně nejvýznamnějšími odběrateli jsou Polsko a Německo, v posledních letech také Velká Británie a Maďarsko. "Nejdynamičtější meziroční nárůst zaznamenal vývoz do Německa a Velké Británie, naopak kolísal do Polska a Japonska," uvedl Dušan Falge, poradce generálního ředitele Sladoven Soufflet, největšího producenta sladu v Česku.
Hrozbou pro české sladařství je podle sladařů výrazný úbytek orné půdy. Od roku ji bylo zastavěno nebo z jiných důvodů z půdního fondu vyjmuto 233.000 hektarů, což je téměř veškerá současná osevní plocha jarního sladovnického ječmene. "Problémem také zůstává nadměrná produkce bioenergetických plodin, která způsobuje nedodržování vhodné obměny plodin," upozornil Falge. Důsledkem je podle něj klesající úrodnost, zhoršení bonity půd, zvýšený výskyt chorob a přemnožení škůdců a divokých prasat.