Výroba mléka v ČR navzdory velkému úbytku krav roste i díky investicím do technologií
Stavy dojnic v České republice během doby, kde je členem Evropské unie klesly takřka o pětinu na loňských 373.000. Produkce mléka přesto mírně vzrostla na 2,77 miliardy litrů.
Praha 6. března (ČTK) - Stavy dojnic v České republice během doby, kde je členem Evropské unie klesly takřka o pětinu na loňských 373.000. Produkce mléka přesto mírně vzrostla na 2,77 miliardy litrů. Důvodem je výrazný nárůst užitkovosti. Vyplývá to z aktuální komoditní karty ministerstva zemědělství (MZe)
Zatímco rok před vstupem Česka do EU v roce 2003 činila průměrná roční dojivost na 5762 litru na krávu, loni to bylo již 7443 litru, bezmála o třicet procent více. Užitkovost se rok od roku zlepšuje. "První faktor je, že chovatelství obecně v České republice má hluboké kořeny čili je tam lidský faktor," uvedl dnes na tiskové konferenci prezident Agrární komory Jan Veleba. "Druhý faktor je ten, že to bylo jedno z mála odvětví, kde bylo vysoce nainvestováno," dodal. Čeští chovatelé podle něho díky tomu využívají moderní technologie, které jsou srovnatelné například s USA.
Tuzemské mlékárny loni od zemědělců nakoupili 2,32 miliardy litrů mléka, dovezeno do země bylo v přepočtu 860 milionů litrů, naopak vývoz mléčných produktů činil více než jednu miliardu litrů. Tuzemská spotřeba mléčných výrobků v roce 2012 po několikaletém poklesu v důsledku hospodářské krize vzrostla o 2,9 procenta na 234 kilogramu na osobu. Předloni rovněž dále rostl podíl dovozů na domácí spotřebě.
Podpořit spotřebu mléka a výrobků z něj má pomoci program Agrární komory "Bílé plus". Program, na jehož financování se podílí také stát a Evropská unie, se podařilo komoře v Bruselu obhájit a poběží i v následujících třech letech. EU dá na propagaci mléka polovinu z téměř 13 milionů, minimálně 20 procent komora a 30 procent členský stát.
Novinkou oproti předchozímu období je rozšíření projektu na Slovensko a také zaměření na děti a mládež. "Právě například městským dětem odtrženým většinově od života na vesnici, chceme přiblíži chov skotu a výroba mléka přímo na farmách a ukázat jim, odkud vlastně mléko pochází," uvedl Veleba.