Vrchní sládek: Princip výroby ležáku ze Starobrna se za 150 let příliš nezměnil
Brněnský pivovar Starobrno o víkendu slaví 150 let od svého založení. Ačkoliv v průběhu posledních desetiletí nabídl pivovar svým zákazníkům celou řadu speciálů, lidé se nejčastěji vracejí k jedenáctistupňovému ležáku, který v současnosti nese označení Starobrno Medium.
Brno 4. září (ČTK) - Jak ČTK řekl vrchní sládek Jiří Brňovják, na postupu jeho výroby se za 150 let příliš nezměnilo. "Naše receptura je založená na tom, že vaříme z moravských surovin na dva rmuty. Vaříme z moravského sladu a žateckého chmele, který je základem receptury. Modernizace pivovaru i technologií samotných přinesla hlavně možnost vyrobit pivo kvalitnější a trvanlivější," poznamenal vrchní sládek s tím, že i když konzumenti Starobrna rádi vyzkouší novinky, nakonec se vždy vrátí právě k "vlajkové lodi" pivovaru.
Speciálů nabídlo Starobrno v minulosti mnoho, stálicí je v jeho nabídce ale pouze Zelené pivo, které vaří už 17 let tak, aby jej lidé mohli pít na Zelený čtvrtek před Velikonocemi.
Zatím posledním speciálem, které Starobrno nabízí, je hořký Bitr nesoucí označení nejvíc hořké pivo v historii pivovaru. "Je logickým vyústěním měnících se požadavků a preferencí konzumentů, hořká piva jsou nyní módní vlnou. V současnosti si počíná dobře, slibujeme si od něj hodně," doplnil Brňovják.
V roce 2020, těsně před propuknutím pandemie koronaviru, představil brněnský největší pivovar tři řemeslná piva India Pale Lager (IPL), American Pale Ale (APA) a ochucené višňové pivo RED. V nabídce ale tyto speciály nevydržely dlouho. "Vznikly na podnět trhu, kdy bylo vidět, že lidé rádi zkoušejí nová piva. Covid ale změnil i vnímání konzumentů a my jsme na změny trhu museli reagovat, výsledkem je právě současný Bitr," uvedl vrchní sládek.
Další speciál připravuje pivovar na letošní Advent, samotné výročí 150 let od založení vlastní speciál nedostane. "Bitr je poměrně nový, je dostupný i v nefiltrované verzi, která není plošně tak známá, proto jsme žádné nové pivo nepřipravovali. Příprava speciálu potřebuje nějaký čas a my nyní chceme připravit právě adventní speciál," řekl Brňovják.
Starobrno slaví 150 let
Historik pivovarnictví Filip Vrána ČTK řekl, že areál Starobrna v roce 1872 vyrostl pár metrů od tehdy ještě funkčního klášterního pivovaru, následně přebudovaného na sladovnu. Čechová připomněla, že na pozemku někdejší cihelny byly obrovské jámy po těžbě hlíny. "Stavba sklepů se tím výrazně zlevnila a urychlila," uvedla Čechová. Pivovar měl také podzemní ledárnu přezdívanou Kréta.
"Zajímavostí z historie je fakt, že starobrněnský pivovar prokázal až neuvěřitelnou životaschopnost v období velkých krizí. Například za druhé světové války měl rekordní výstavy, tedy v době, kdy se vařilo nízkostupňové pivo, chyběly suroviny a jiné provozy se zavíraly," uvedl Vrána.
Přestože v posledních desetiletích nabídl pivovar svým zákazníkům řadu speciálů, lidé se nejčastěji vracejí k jedenáctistupňovému pivu, které v současnosti nese označení Starobrno Medium. Jak ČTK řekl vrchní sládek Jiří Brňovják, na postupu jeho výroby se za 150 let příliš nezměnilo.
Pivovar Starobrno je součástí skupiny Heineken. Samostatně nezveřejňuje ani hospodářské výsledky, ani komentáře k ekonomickému vývoji nebo dění na trhu. Jde o třetí největší českou pivovarnickou skupinu, podle výroční zprávy za rok 2020 vykázala čistý zisk 115,3 milionu korun. Do skupiny patří kromě Starobrna i značky Krušovice, Zlatopramen, Březňák a Hostan. Podle Vrány se výstav Starobrna pohybuje kolem milionu hektolitrů ročně.