Vodohospodáři modernizují úpravnu vody ve Vyšních Lhotách včetně automatizace řízení
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) za více než 130 milionů korun modernizuje úpravnu vody ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.
Vyšní Lhoty (Frýdecko-Místecko) 2. července (ČTK) - Zásadní modernizace strojně-technologického zařízení a automatizovaného systému řízení provozu potrvá tři roky, výměna řady technologických prvků posune úpravnu na úroveň obvyklou pro nejmodernější zařízení tohoto druhu. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
"Stavba bude probíhat několik let, především proto, aby bylo flexibilně možné zásobovat region kvalitní pitnou vodou během jejího průběhu," uvedl mluvčí.
Úpravna odebírá surovou vodu z údolní nádrže Morávka na stejnojmenné řece a je klíčová pro zásobování oblastí kolem Českého Těšína či Třince. Jde o třetí největší úpravnu pitné vody podniku SmVaK a druhou největší svého druhu v Beskydech. Do provozu byla uvedena v dubnu 1961 a definitivně dokončena v roce 1963. Její kapacita je 450 litrů za sekundu.
"Srdcem úpravny je 12 pískových filtrů tvořených železobetonovými nádržemi. Ty jsou zrcadlově rozděleny po šesti na každém křídle úpravny," popsal Síbrt. V armaturní chodbě pod halami filtrů jsou železobetonové konstrukce, které je po desítkách let fungování nutné sanovat.
"Stávající systém automatizovaného řízení je po letech spolehlivého provozu na hranici životnosti, zároveň již k němu nejsou vyráběny náhradní díly. Proto je nezbytné vybudovat nový systém automatizovaného řízení v parametrech odpovídajících nejmodernějším trendům," uvedl ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.
Úpravna dostane novou technologii výroby a dávkování oxidu chloričitého, vyměněny budou hydraulické armatury k jednotlivým filtrům, které jsou původní od uvedení úpravny do provozu, za nové budou vyměněny i klíčové provozní armatury. V budově se bude měnit i systém vytápění.
"Zásadní obměnou projde také elektrotechnické zařízení úpravny vody týkající se především dávkování vápna, oxidu chloričitého, síranu hlinitého, praní a regulace filtrů nebo ovládání malé vodní elektrárny, míchadel s frekvenčním měničem, plynové kotelny, kalového hospodářství nebo dávkování flokulantu do odpadní vody," uvedl Komínek. Součástí investice je také částečná rekonstrukce záložní čerpací stanice.
SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 730.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska.