Vodňanská drůbež letos plánuje modernizaci příjmu, chladícího tunelu a svozu
Firmě Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert klesl loni meziročně zisk po zdanění o 58,6 procenta na 151,86 milionu korun. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží klesly o 1,8 procenta na 6,82 miliardy Kč. Z toho 5,89 miliardy byly tržby v Česku. V loňském roce firma méně nakupovala drůbež na zpracování a menší byl i prodej chlazených, zmrazených a masných výrobků. Vyplývá to z výroční zprávy.
Vodňany (Strakonicko) 15. července (ČTK) - Vodňanská drůbež je největší zpracovatel a dodavatel drůbežího masa v Česku a jediný český zpracovatel kachen. Loni nakoupila 121.917 tun živých kuřat, což je o 4658 tun méně než předloni. I kachen nakoupila méně o 889 tun, jatečných bylo 9886 tun. Více ale nakoupila a porazila slepic, 191 tun oproti předloňským 93.
Loni prodala 92.334 tun chlazených, zmrazených a masných výrobků, meziročně to je méně o 4556 tun. V roce 2023 prodala také 39.744 tun živočišných odpadů, meziročně je to méně o 1,9 procenta. Více než 89 procent kuřecích výrobků zpracovává a prodává v chlazeném stavu, zbytek ve zmrazeném. Celkový objem prodeje byl loni 6,49 miliardy korun. Nejvíce se na prodeji podílela chlazená drůbež částkou 5,04 miliardy korun, která je v meziročním srovnání o 4,8 procenta nižší.
Loni firma dodávala do všech významných českých obchodních řetězců, část produkce také na Slovensko, do Maďarska, Rakouska, Německa a Chorvatska. Koncem loňského roku měla 1366 zaměstnanců v přepočteném stavu, to je meziročně méně o 78.
Firma má výrobní závody v jihočeských Vodňanech a Mirovicích, ve kterých poráží a dále zpracovává jatečná kuřata. V Mirovicích poráží kachny, zlatá kuřata, sedlácká kuřata a od roku 2022 slepice. Třetí závod je v jihomoravských Modřicích. "V roce 2024 předpokládáme zahájení druhé etapy modernizace závodu ve Vodňanech, půjde o příjem, chladící tunel a svoz," uvedla firma ve zprávě.
Zisk holdingu Agrofert, působícího v zemědělství, potravinářství či chemii, loni meziročně klesl o 84 procent na 2,09 miliardy korun. Tržby se snížily o 14 procent na 212 miliard, hlavně v chemii a zemědělství. Za poklesem tržeb je podle Agrofertu snížení prodejních cen.
Do holdingu, který sdružuje zhruba 200 firem v Česku i v zahraničí, patří například chemičky Deza, Fatra, Lovochemie či Precheza, potravinářské společnosti Kostelecké uzeniny, Krahulík nebo Penam i například lesnická společnost Uniles.