Vodárny Náchod loni investovaly rekordních 228 milionů korun
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod loni investovala rekordních 228 milionů korun po 156 milionech korun investovaných v roce 2021. Firma na Náchodsku zásobuje vodou 72.000 obyvatel. Zisk společnosti loni klesl na 8,7 milionu korun z 24 milionů korun v roce 2021. Tržby vodáren loni vzrostly o necelá tři procenta na 263 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy za loňský rok, kterou firma zveřejnila.
Náchod 21. dubna (ČTK) - Vodárny loni zejména dokončily dvouletou investici za 190 milionů korun do výstavby vodojemu v Náchodě a do rekonstrukce náchodské části Východočeské vodárenské soustavy. Hlavní částí byla stavba vodojemu Branka III v Náchodě. "Zajišťuje dodávku pitné vody z Polické křídové pánve pro Náchod, Nové Město nad Metují a přilehlé obce. Navíc je schopen převádět přebytky vody i do oblastí Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi," řekl již dříve ČTK starosta Náchoda a místopředseda představenstva vodáren Jan Birke.
Vodárny současně pracují na dalších etapách rekonstrukce soustavy. Loni v srpnu zahájily jako součást druhé etapy stavbu nového vodovodního přivaděče od zdroje v Bezděkově nad Metují do vodojemu Vysoká Srbská. Součástí stavby je i zdvojnásobení kapacity vodojemu na 3000 metrů krychlových. Třetí a čtvrtou etapu vodárny nyní chystají. Třetí etapa spočívá v rekonstrukci potrubí od vodojemu v Teplicích nad Metují do Bukovice, čtvrtá etapa se týká potrubí mezi Bukovicí a Bezděkovem.
Kvůli růstu cen zemního plynu společnost loni odložila investici za 86 milionů korun do zařízení na likvidaci kalů z čistíren odpadních vod. Učinila tak i přes ztrátu již získané dotace od Státního fondu životního prostředí. "Aktivně však sledujeme vývoj legislativy v oblasti likvidace čistírenských kalů a průběžně pracujeme na koncepci vhodného řešení pro naši společnost," uvedl předseda představenstva vodáren Dušan Tér.
Loňské investice společnost zaplatila z vlastních zdrojů v částce 69 milionů korun. Z dotací na investice získala 71 milionů korun a na 77 milionů korun si vzala úvěr. Téměř 11 milionů korun vodárnám na investice půjčily města a obce.
Většinu loňského zisku v částce 6,4 milionu korun chtějí vodárny investovat. Na dividendy by mělo jít 754.071 korun, tedy jedna koruna na akcii. Zbytek zisku chtějí vodárny dát do sociálního fondu a do fondu odměn. O rozdělení zisku rozhodne valná hromada 31. května. Obdobně firma rozdělila i zisk roku 2021, kdy na investice šlo 21 milionů korun.
Objem vody fakturované náchodským vodárnám loni vzrostl o čtyři procenta na 3,43 milionu metrů krychlových. Vodárny mají 142 zaměstnanců, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o sedm procent na 41.108 korun.
Hlavními vlastníky VAK Náchod jsou města a obce s celkovým podílem asi 90 procent. Jsou jimi Náchod, Nové Město nad Metují, Hronov, Broumov a Teplice nad Metují.