
Vize pro evropské zemědělství: méně regulací, podpora inovací a digitalizace
Evropská unie má v plánu omezit dovoz zemědělských produktů, které nesplňují stejné ekologické normy jako ty, které pocházejí z EU. Vyplývá to z plánu, který dnes představila Evropská komise.
Brusel 19. února (zpravodajka ČTK) - Unijní exekutiva zveřejnila svůj materiál nazvaný Vize pro zemědělství a potraviny, který je odpovědí na protesty zemědělců z loňského roku. Základem má být méně byrokracie, méně regulací, zjednodušení a na druhou stranu podpora inovací a digitalizace.
"Pro zemědělce chceme navrhovat cílená řešení na míru, která zvýší konkurenceschopnost a udržitelnost," uvedl na tiskové konferenci v Bruselu místopředseda EK Rafaelle Fitto. Farmáři jsou podle něj "součástí řešení, nikoli problémem" a zemědělský sektor by měl zůstat konkurenceschopný pro budoucí generace.
"Vize si uvědomuje, že zemědělství je v Evropě rozmanité a rozmanité jsou i výzvy. Proto musíme přejít k řešení, která jsou přizpůsobená na míru, abychom čelili výzvám, které se vyskytují v různých částech našeho kontinentu," prohlásil eurokomisař pro zemědělství Christophe Hansen. "Zemědělci vyžadují férovou hospodářskou soutěž, musíme vytvořit férové podmínky," dodal a zmínil zejména dovozy. "Není přijatelné pro zemědělce i pro občany, abychom zakazovali používání určitých látek v EU, ale aby se přesto tytéž výrobky dovážely," doplnil.
Do budoucna by měla být společná zemědělská politika jako součást nadcházejícího návrhu víceletého finančního rámce jednodušší a více zacílená, s podporou více zaměřenou na zemědělce, kteří se aktivně zapojují do výroby potravin, se zvláštním zaměřením na mladé zemědělce a ty, kteří hospodaří v oblastech s přírodními omezeními, uvedla ve svém prohlášení Evropská komise. Spíše než trestat zemědělce za to, co dělají, by pak měl fungovat princip nejrůznějších pobídek a finančních odměn, prohlásila již dříve šéfka EK Ursula von der Leyenová. O příštím sedmiletém rozpočtu unie, takzvaném víceletém finančním rámci na roky 2028 až 2034, by se v Bruselu mělo začít jednat v příštích měsících.
Vizi pro zemědělství a potraviny slíbila nová komise zveřejnit během prvních 100 dní ve funkci. Pracovali na ní místopředseda Evropské komise Fitto a eurokomisař pro zemědělství Hansen pod vedením předsedkyně unijní exekutivy. Vize navazuje na strategický dialog o budoucnosti zemědělství v EU, který probíhal v loňském roce.
"Naši zemědělci zaujímají ústřední místo v systému produkce potravin v EU. Díky jejich každodenní tvrdé práci máme všichni bezpečné a kvalitní potraviny. Přesto naši zemědělci čelí rostoucím výzvám globální konkurence a změny klimatu. Proto dnes nabízíme komplexní strategii, která učiní zemědělství atraktivnějším, odolnějším a udržitelnějším," okomentovala zveřejnění vize šéfka EK von der Leyenová.
Na dnes zveřejněný plán budou navazovat konkrétní legislativní či nelegislativní kroky. Vize rovněž nastiňuje čtyři prioritní oblasti. První z nich je zajistit, aby zemědělství bylo atraktivním odvětvím. Zemědělství by podle EK mělo být stabilní, aby přilákalo další mladé lidi. "Komise je odhodlána zajistit, aby zemědělci nebyli nuceni systematicky prodávat své produkty pod výrobními náklady, a za tímto účelem přijme konkrétní opatření, včetně přezkumu směrnice o nekalých obchodních praktikách," stojí v prohlášení unijní exekutivy.
Druhou prioritou je zajistit, aby bylo zemědělství konkurenceschopným a odolným sektorem. Ochrana zájmů evropských zemědělců bude podle EK zohledňována zejména při uzavírání různých obchodních dohod s jinými státy. Dále se komise zaměří na sladění norem pro dovážené produkty, "aby bylo zaručeno, že ambiciózní normy EU nepovedou ke konkurenčnímu znevýhodnění".
Třetí prioritou je, že by zemědělství mělo být odvětvím připraveným na budoucnost. "Zemědělci by měli být odměňováni za to, že si osvojí přírodě blízké postupy. V této souvislosti komise pečlivě zváží jakýkoli další zákaz používání pesticidů, pokud nebudou v přiměřené době dostupné alternativy, a zefektivní přístup k biopesticidům na trhu EU," uvedla unijní exekutiva.
Čtvrtou prioritou, na kterou se chce EU zaměřit, jsou spravedlivé životní a pracovní podmínky ve venkovských oblastech. Komise má v plánu předložit aktualizovaný akční plán pro venkov, aby zajistila, že venkovské oblasti zůstanou živé, funkční a budou hluboce propojeny s kulturním a přírodním dědictvím Evropské unie. Exekutiva se chce rovněž v budoucnu podrobně zabývat snižováním plýtvání potravinami a řešením společenských obav o dobré životní podmínky zvířat.
Prouza kritizuje vizi EU pro zemědělství, Výborný ji považuje za solidní základ
Vize pro zemědělství a potraviny nepřináší podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy potřebné reformy. Strategický dokument Prouza označil za promarněnou příležitost prosadit dlouho odkládané změny, které by posílily odolnost sektoru. Uvedl to v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Naopak ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sítí X vizi nazval "solidním základem pro nutné změny". Materiál je podle EU odpovědí na protesty zemědělců z loňského roku. Základem má být méně byrokracie, méně regulací, zjednodušení a podpora inovací a digitalizace.
"Místo skutečně reformního materiálu je na stole dokument, který možná uklidní některé stávkující zemědělce, ale nijak nevyřeší problémy, které dopadají na občany," upozornil Prouza. Vadí mu, že materiál neřeší otázky zemědělství v celé jejich šíři, tedy od zpracování zemědělské produkce po výrobu potravin, jejich prodej a spotřebu. Chybí podle něj také větší důraz na posilování jednotného evropského trhu. "V materiálu vidíme jen další zvyšování bariér," dodal Prouza.
Evropská unie má například v plánu omezit dovoz zemědělských produktů, které nesplňují stejné ekologické normy jako ty, které pocházejí z EU. Podle eurokomisaře pro zemědělství Christopha Hansena je nutné vytvořit pro zemědělce férové podmínky. "Není přijatelné pro zemědělce i pro občany, abychom zakazovali používání určitých látek v EU, ale aby se přesto tytéž výrobky dovážely," prohlásil Hansen na tiskové konferenci v Bruselu. "Zjednodušit podmínky, vyžadovat stejná pravidla jako v EU i pro dovoz ze třetích zemí, přilákat do zemědělství mladší generaci - na tom se všichni shodneme," napsal dnes Výborný.
Komise ale podle Prouzy ignoruje potřebu zásadních investic do potravinářství i obchodu kvůli snižování energetické náročnosti, snižování emisní stopy a digitalizaci. Podle Prouzy je také potřeba provázat dotace s jasným zadáním, aby se například neopakovaly situace, kdy dotace mají sloužit ke zlepšování životní pohody zvířat, ale stát jejich přínos nevyhodnocuje.