Vinice v Kuksu na Trutnovsku produkuje hlavně šumivá vína
Jedna z nejsevernějších vinic v České republice v Kuksu na Trutnovsku již několik let produkuje hrozny v ideální kvalitě pro výrobu šumivých vín. Nejinak tomu bylo letos, kdy vinaři z tohoto podkrkonošského vinohradu sklidili hrozny okolo 25. září.
Kuks (Trutnovsko) 1. listopadu (zpravodaj ČTK Tomáš Kučera) - Jedna z nejsevernějších vinic v České republice v Kuksu na Trutnovsku již několik let produkuje hrozny v ideální kvalitě pro výrobu šumivých vín. Nejinak tomu bylo letos, kdy vinaři z tohoto podkrkonošského vinohradu sklidili hrozny okolo 25. září. ČTK to řekl generální ředitel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský. Kutnohorskému vinařství půlhektarová vinice naproti baroknímu hospitalu v Kuksu patří. Jde o první registrovaný vinohrad v Královéhradeckém kraji.
"Co se týče sebraného množství, tak to ovlivnily jarní mrazy. Sklizeň byla asi o 40 procent nižší. Nicméně se sklidilo kolem 700 kilogramů hroznů révy vinné a opět v ideální kvalitě pro výrobu šumivého vína," řekl ČTK Rudolfský.
Většina ze sebraného množství hroznů půjde na výrobu šumivého vína dělaného metodou kvašení v lahvi. "Je to tradiční šampaňská metoda, budeme dělat zhruba tisícovku lahví," řekl ČTK Rudolfský. Podle něj půjde o šumivé bílé víno i přesto, že v něm budou zastoupeny také hrozny modrých odrůd. Hrozny z Kuksu se zpracovávají v centrále vinařství v Kutné Hoře.
Kutnohorští vinaři vyrábějí šumivé víno od roku 2012, především z hroznů z kukské vinice, kde jsou vhodné podmínky pro pěstování burgundských odrůd. "Šumivá vína z Kuksu jsou skvělá a raritní. Jsou charakteristická svojí mineralitou, slaností v dochuti a svěžím citrusovým aroma," řekl ČTK Rudolfský.
Tzv. tichá vína z Kuksu vznikají jen minimálně, hlavně, když je výjimečný rok, jako tomu bylo v roce 2018, kdy hrozny dosahovaly vysoké cukernatosti, hodnot přívlastkových vín, což ale nepřálo výrobě šumivých vín. "Cukernatost byla tehdy 23 stupňů normalizovaného moštoměru, což je v hodnotě pozdního sběru. V letošním roce byla cukernatost poměrně nízká, a to okolo 16 stupňů. Sbírali jsme také dříve, aby vyhovovala výrobě šumivých vín," řekl ČTK Rudolfský.
Vinaři v Kuksu hospodaří na vinici v labském údolí na strmé jižní stráni od roku 2005. Na opukovém podloží jsou vysazeny keře tradičních burgundských odrůd Rulandské bílé, šedé a modré a také zapomenuté odrůdy Tramínu bílého nazývaného Brynč. V současnosti mají ve vinohradu 3500 sazenic, převažují bílé odrůdy. Vinné keře vinaři v Kuksu pěstují archaickým způsobem, takzvaně na hlavu, to znamená, že se vinná réva vyvazuje k jedinému kůlu a pne se do výšky.
Kukská vinice trpí hlavně jarními mrazy, v průměru z ní vinaři sklízejí okolo 700 kilogramů ročně. "Kdyby to byl běžný vinohrad na jižní Moravě, sklízeli bychom okolo pěti tun," řekl ČTK Rudolfský. Z celkové objemu sklizených hroznů v rámci společnosti Vinné sklepy Kutná Hora připadá na vinohrad v Kuksu asi sedm procent.
Brzká sklizeň v Kuksu měla letos tu výhodu, že vinaři nemuseli řešit, tak jako na vinicích v okolí Kutné Hory, kde se sklízelo až do poloviny října, nedostatek brigádníků. Do sklizně v Kutné Hoře se negativně promítla situace kolem koronaviru. "V Kutné Hoře na velkých plochách to bylo hodně znát. Po zavedení opatření proti šíření epidemie nám vypadly různé zemědělské školy, měli jsme pak velký problém sehnat pracovní sílu. Nakonec se to ale zvládlo," dodal Rudolfský.
V hradeckém kraji jsou registrované dva vinohrady - v Kuksu na Trutnovsku a v Litoboři na Náchodsku.