Vincentka má ve výrobě nový robot, letos ještě pořídí poloautomatický balicí stroj
Společnost Vincentka, která se zabývá především stáčením a prodejem minerální vody ze stejnojmenného pramene v Luhačovicích na Zlínsku, letos pořídila robot do plnicí linky.
Luhačovice (Zlínsko) 28. září (ČTK) - Společnost Vincentka, která se zabývá především stáčením a prodejem minerální vody ze stejnojmenného pramene v Luhačovicích na Zlínsku, letos pořídila robot do plnicí linky. ČTK to řekl ředitel firmy Ladislav Šumšal. Firma dnes dnem otevřených dveří oslavila 20 let své existence, lidé si mohli prohlédnout výrobu.
"Každým rokem investujeme do technologií, letošní hlavní investicí je robotické rameno, které nahrazuje manuální práci dvou zaměstnanců," uvedl ředitel. Robot je umístěn na pracovišti paletizace lahvemi naplněných kartonů. "Z linky z dopravníku převezme určitý počet kartonů a vrství je na paletu, kterou si sám položí," uvedl Šumšal. Robot poté posune paletu do ovinovacího stroje, kde se paleta ovine folií a pak odveze do skladu.
Kapacita linky je asi 35.000 lahví za směnu. Robot stál zhruba tři miliony korun, Vincentka letos ještě pořídí poloautomatický stroj pro balení doplňkových výrobků. Na investice letos půjde pět milionů korun.
Produkce Vincentky roste. "Začínali jsme na asi 1,8 milionu vyrobených a prodaných lahví za rok, loni jsme dosáhli výkonu pět milionů lahví. Jsme však limitováni kapacitou zdroje, už se přibližujeme k jeho maximální kapacitě," řekl Šumšal. Tržby společnosti byly podle něho loni 90,5 milionu korun, letos se očekávají podobné výsledky hospodaření.
Vincentka vyrábí také řadu doplňkových produktů, nosní sprej, pastilky, zubní pastu, hydratační krém či sirup. "Z hlediska zájmu můžeme s radostí konstatovat, že poptávka po našich výrobcích v uplynulých letech neklesla. Mírný nárůst si vysvětlujeme pozitivním zjištěním, že všeobecně narůstá zájem mladých lidí o alternativní podporu zdraví s používáním výrobků z přírodních zdrojů," uvedl Šumšal. Mírně také narůstá zájem o doplňkové výrobky u zahraničních odběratelů, kteří začali s Vincentkou v lahvi.
Export se na objemu prodeje podílí osmi procenty. "Největším exportním partnerem je Slovensko, dále Rusko, Maďarsko, Estonsko, Rakousko, Jižní Korea, Čína, USA," uvedl ředitel. Ve firmě pracuje 16 lidí, z toho ve výrobě 12 lidí.
Společnost byla založena v roce 1997 jako Léčivé vody. V roce 2007 firma vyhrála soudní při se společností Lázně Luhačovice o ochrannou známku minerálky Vincentka. Od 1. dubna 2008 se firma Léčivé vody přejmenovala na Vincentku. Stáčení Vincentky má v lázeňském městě dlouhou tradici, první plnírna přímo u pramene se začala stavět v roce 1851. Vincentka je přírodní minerální voda z léčivého zdroje. Využívá se k pitným a inhalačním kůrám při nemocech dýchacích cest, hlasivek, poruchách látkové výměny nebo žaludečních vředech. Je vhodná jako doplněk při detoxikaci organismu, je zdrojem jódu a jiných důležitých minerálů.