Vinaři u Mikulova testovali stroj, který zvyšuje obranyschopnost révy UV zářením
Neobvyklou metodu ochrany révy vinné proti chorobám i klimatickým změnám pomocí ultrafialového záření testovali vinaři nedaleko Mikulova. Metodu, kterou vyvinul tým z univerzity ve francouzském Avignonu, testovalo vinařství Habánské sklepy ze skupiny Bohemia Sekt.
Mikulov (Břeclavsko) 19. května (ČTK) - Technologie nazvaná UV Boosting má zvyšovat obranyschopnost rostlin. "Využívá k tomu speciální svítidla s ultrafialovými paprsky ve spektru UV-C, které spouští u rostlin produkci kyseliny salicylové. Ta působí jako varovný signál a předem připravuje rostlinu na rychlejší a účinnější obranu proti chorobám, mrazu a suchu," uvedl Václav Štursa ze společnosti BISO SCHRATTENECKER, která technologii dodává.
Tento postup používá asi stovka vinařů z Francie, Itálie, Španělska a Chile. Výsledky z let 2018 až 2020 podle dodavatele technologie ukazují, že poklesl průměrně výskyt chorob padlí révové a peronospora o 45 procent, škody způsobené mrazem poklesly o 20 až 30 procent. Výnos vinohradu vzrostl průměrně o 20 procent. Používání záření zároveň snižuje nutnost využití chemických přípravků.
"Budeme testovat, zda dojde k posílení odolnosti rostlin vůči suchu i chorobám, a zda se podaří touto cestou zvýšit výnos vinice. Vyčlenili jsme proto 20 hektarů vinohradů s odrůdami Rulandské šedé, Rulandské modré, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský, jejichž hrozny se používají pro výrobu sektů Bohemia Sekt Prestige a Habánských šumivých vín. Pokud technologie zafunguje v našich podmínkách stejně jako v zahraničí, mohla by být cestou k dalšímu snížení používaných ochranných látek ve vinohradech," uvedl ředitel vinařství Habánské sklepy Petr Ptáček.
Stroj bude vinohrady ošetřovat asi šestkrát do roka, první výsledky by měly být známé letos na konci sklizně. Habánské sklepy jsou prvním vinařstvím v Česku, které tuto metodu zkouší.