
Vinaři chtějí místo současných 27 procent domácí spotřeby pokrývat 40 procent
Zvýšit soběstačnost Česka v produkci nápojů z révy vinné na 40 procent ze současných 27 procent a dosáhnout snížení dovozu nejlevnějších vín plánuje Svaz vinařů do roku 2045. Chtěl by také zvýšit podíl ekologických vinic na 15 procent ze současných 6,5 procenta z celkové plochy.
Velké Bílovice (Břeclavsko) 10. dubna (ČTK) - Strategický plán pro příštích 20 let dnes členové svazu schválili na valné hromadě ve Velkých Bílovicích. Svaz o tom informoval v tiskové zprávě. V současné době pochází 27 procent vína, ale i nealkoholických nápojů vyrobených z hroznového moštu, vypitého v Česku z hroznů domácího původu. Hlavním cílem strategického plánu je zvýšení tohoto podílu na 40 procent.
"Kroků k dosažení větší soběstačnosti je několik. Z 80 procent se chceme zaměřit na masivní, konkurenceschopnou, a přitom udržitelnou produkci, a u zbývajících 20 procent na výjimečnou kvalitu spojenou s místem původu, přísnou kontrolou a garancí kvality. Klíčovým produktem pro nás není víno, ale réva vinná," uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
Zvýšení soběstačnosti na 40 procent by znamenalo růst produkce na 90 milionů litrů nápojů z révy vinné, v současnosti se produkce pohybuje okolo 60,8 milionu litrů. Svaz vinařů upozorňuje na to, že přínos do státního rozpočtu by se pouze z DPH zvýšil o 400 milionů korun ročně.
Aby svůj podíl na trhu mohli vinaři zvýšit, volají po snížení dovozu zejména nejlevnějších vín s cenou do 80 korun za litr. "Tato vína se těší největší spotřebě, zároveň se však mezi víny největší měrou podílí na škodlivé a závislostní konzumaci a jejich dovoz je spojen s nejvýraznějším zatížením uhlíkovou stopou. Snížení levného dovozu je principiální věc. I volný trh může mít své hranice," uvedl Chlad.
Součástí strategie je také zvýšení podílu ekologických vinic na 15 procent ze současných 6,5 procenta a rozšíření sortimentu o nízkoalkoholická vína a nealkoholické nápoje z hroznového moštu. Tento krok je reakcí na klesající zájem o alkoholické nápoje zejména v mladší generaci.
Svaz vinařů byl založen v roce 1993 ve Velkých Bílovicích. Sdružuje přes 1300 subjektů, členy svazu jsou fyzické i právnické osoby a drobní vinaři prostřednictvím vinařských spolků v obcích. Je největší vinařskou organizací v Česku a jeho cílem je hájit zájmy pěstitelů hroznů a výrobců vína doma i v zahraničí.