Velkopopovický pivovar vybudoval František Ringhoffer, nyní patří pod Prazdroj
Existence pivovaru ve středočeských Velkých Popovicích se sice datuje již od 16. století, ale první várka v nově vybudovaných či výrazně zmodernizovaných budovách byla uvařena před 150 lety, 15. prosince 1874. Již následující rok bylo vystaveno 18.000 hektolitrů piva a obliba Velkopopovického Kozla, jehož emblém vytvořil v roce 1919 potulný francouzský malíř jako výraz díků za pohostinství, kterého se mu v Popovicích dostalo, stále rostla.
Praha 12. prosince (ČTK) - Za vznikem moderního pivovaru stál pražský podnikatel a politik František Ringhoffer. Pro výstavbu nového pivovarského areálu se rozhodl v roce 1871 poté, co byly v okolí nalezeny vydatné prameny vody. Pivovar nechal rozšířit, vybavit technickými novinkami a nechal zbudovat nové studny.
Pivovar si záhy získal oblibu, proslulá byla zejména výroba silného tmavého piva. Již na přelomu století se produkce zvýšila na 90 tisíc hektolitrů ročně a ačkoli rychlý rozvoj pivovaru přibrzdila první světová válka, v roce 1939 již firma dodala na trh 354 tisíc hektolitrů. A o rok dříve si majitelé přivedli pro štěstí do pivovaru živého kozla. Zrodila se tradice, která se dodržuje dodnes, a první kozel pojmenovaný po pracovníkovi stáčírny Oldřichu Lencovi má stále své následovníky.
Po druhé světové válce byl pivovar znárodněn, avšak i nadále si udržoval pověst jednoho z nejoblíbenějších a nejlepších českých piv. V roce 1965 přišel Velkopopovický pivovar s nápadem prvních tankových pivnic - nákladní vozy přivážely do vybraných hospod přímo cisterny s pivem.
V roce 1992 se pivovar stal akciovou společností, o čtyři roky později získal rozhodující majetkový vliv v Popovicích Pivovar Radegast. V roce 1999 se Radegast spojil s Plzeňským Prazdrojem. O rok později pivovary Plzeňský Prazdroj, Pivovar Radegast a Pivovar Velké Popovice fúzovaly a začaly působit pod společným obchodním jménem a.s. Plzeňský Prazdroj. Projekt spojení velkých českých pivovarů připravila japonská finanční společnost Nomura, která pivovary získala prostřednictvím banky IPB. V říjnu 1999 se většinovým majitelem Plzeňského Prazdroje a Radegastu stala jihoafrická pivovarnická skupina South African Breweries (SAB). Pivovary začleněné pod Plzeňský Prazdroj měly po spojení zhruba 45 procent českého trhu a v rámci Evropy se skupina stala jedenáctou největší pivovarnickou společností. SAB se následně spojila s americkou firmou Miller a ve společném podniku SABMiller zůstal Plzeňský Prazdroj včetně Kozla pivovar až do roku 2016, než jej pohltil další nadnárodní gigant AB InBev. V roce 2017 se majitelem Prazdroje stal japonský pivovar Asahi.
Velkopopovický pivovar jako součást Plzeňského Prazdroje prošel rozsáhlou modernizací. V roce 2022 investoval přes 620 milionů korun, spustil novou stáčecí linku na vratné lahve a následně uvedl do provozu i 14 nových tanků, v nichž zrají a kvasí ležáky i výčepní piva. Po zhruba 50 letech nahradily dosavadní tanky ve sklepích, které se manuálně a velmi obtížně udržují.