Velkopopovický pivovar investoval do nových automatizovaných tanků a stáčecí linky
Velkopopovický pivovar, který je součástí Plzeňského Prazdroje, investoval přes 620 milionů korun do rozsáhlé modernizace. V květnu spustil novou stáčecí linku na vratné lahve a následně uvedl do provozu i 14 nových tanků, v nichž budou zrát a kvasit ležáky i výčepní piva. Nahradily původní technologii v pivovarském sklepení, informoval dnes ČTK Marek Pražák z mediálního zastoupení pivovaru.
Velké Popovice (u Prahy) 10. srpna (ČTK) - Pivovar vaří pivo podle tradičních postupů z vody z pivovarských studní v měděných kádích. Cylindrokonické tanky s plně automatickým provozem umožní zrání a kvašení piva ve stejné kvalitě, ale zvýší efektivitu výroby a zjednoduší práci lidem v pivovaru. Po zhruba 50 letech nahradily dosavadní tanky ve sklepích, které se manuálně a velmi obtížně udržují. Pivovar pořídil celkem 14 kvasných a ležáckých tanků a jeden tank na kvasnice. Každý z nich váží téměř 20 tun, je dlouhý 18 metrů a má objem 3300 hektolitrů, což znamená 660.000 piv. Prvních šest tanků pivovar uvedl do výroby v červnu, dalších osm v červenci.
Pivovar zároveň modernizuje stáčecí linku na vratné lahve. První etapu dokončil letos v květnu, kdy renovoval skelet budovy i podlahu a instaloval novou myčku lahví, plnič, pastér a lepičku etiket. Kompletní inovace lahvové linky bude dokončena v příštím roce, díky čemuž bude schopna dosahovat kapacity 50.000 lahví za hodinu.
"Vratné lahve jsou naším nejprodávanějším obalem, zájem lidí o ně roste, zvláště poté, co jsme loni kompletně ukončili stáčení piva do PET lahví," uvedl manažer Velkopopovického pivovaru Václav Šimek. Úplného dokončení se linka dočká v roce 2023 a celkově jde o investici přesahující 415 milionů korun.
Existence velkopopovického pivovaru se sice datuje již od 16. století, první várka v nově vybudovaných či výrazně zmodernizovaných budovách byla však uvařena až v prosinci 1874. Proslulá byla zejména výroba silného tmavého piva.