Vedení Pardubic nesouhlasí se záměrem zastavit výrobu v místním pivovaru
Nesouhlas se záměrem zastavit výrobu v pardubickém pivovaru vyslovilo vedení města. Vadí mu i to, že majitel radnici předem neinformoval. Radnice bude usilovat o to, aby se výroba piva ve městě v nějaké podobě zachovala, vyplývá z aktuálního prohlášení podepsané primátorem Pardubic Janem Nadrchalem (ANO) a jeho čtyřmi náměstky.
Pardubice 17. listopadu (ČTK) - Pivo by se v pardubickém pivovaru mělo vařit do konce března. "Vyjadřujeme hrubý nesouhlas se záměrem společnosti Pivovary Staropramen úplně zastavit výrobu v pardubickém pivovaru. Stejně tak jsme rozčarováni způsobem, kterým jsme se o tomto záměru dozvěděli. Respektive nedozvěděli, nebýt médií, která chtěla naši reakci na tento záměr. Jaká může být naše reakce? Jedině zděšení, nepochopení, zklamání," uvedli zástupci města.
Představenstvo Pardubického pivovaru v pondělí svolalo valnou hromadu, na níž navrhne ukončení výroby k 31. březnu příštího roku. Valná hromada musí být ze zákona svolaná měsíc před jejím konáním, měla by se tedy sejít zhruba v polovině prosince. Skupina Pivovary Staropramen, která vlastní majoritní podíl ve firmě, produkci vybraných piv chce přesunout do pivovaru Ostravar. Staropramen uvedl, že ukončení výroby pardubického pivovaru je reakcí na výrazný propad prodejů jeho produktů, které se z velké části vyvážely do Ruska.
Zástupci vedení Pardubic označili v prohlášení pivovar za pomyslné rodinné stříbro města s více než 150 let starou tradicí. "Město Pardubice nemá žádný podíl ani ve společnosti Pardubický pivovar, ani ve společnosti Pivovary Staropramen, ale pokládáme za přinejmenším slušné, aby nás, město, o tomto záměru hlavní akcionář alespoň informoval. Odmítáme, aby se k Pardubickému pivovaru přistupovalo jako k sekáči na rohu. Pivovar je s Pardubicemi nerozlučně spjat," uvedli zástupci města v prohlášení.
Staropramen vlastní většinový podíl v Pardubickém pivovaru od roku 2019. Koupil ho s cílem rozšířit nabídku piv o další lokální značku a zvýšit produkci celé skupiny.
"Uděláme maximum pro to, abychom zachránili alespoň značku, ke které se třeba jednou někdo přihlásí. Iniciujeme jednání s majoritním akcionářem Pivovaru Pardubice, jehož cílem by mělo být zachování pivovarnictví v Pardubicích," píše se v prohlášení, které komě Nadrchala podepsal náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/ČSSD), René Živný (Společně pro Pardubice), Jan Hrabal (ANO) a náměstkyně Jiřina Klčová (ANO).
Pardubický pivovar byl založen v roce 1871 a první pivo se zde začalo vařit 8. dubna 1872, minulý rok tedy slavil 150. výročí od založení. Před tím, než většinový podíl koupil Staropramen, vařil kolem 80.000 hektolitrů piva ročně a plánoval do deseti let produkci zdvojnásobit.
Pivovar v Pardubicích byl založen před více než 150 lety
- Pivovary Staropramen se majoritním akcionářem Pardubického pivovaru, který je znám řadou značky Pernštejn nebo tmavým devatenáctistupňovým speciálem Porter, staly v roce 2019. Před tím pivovar vyráběl kolem 80.000 hektolitrů piva ročně, plánem nového majitele byly do deseti let produkci zdvojnásobit. Pivovar měl před akvizicí dobrou pozici v Rusku, na Ukrajině a v Polsku. Od roku 2020 se pivovar potýká s problémy. Pandemie koronaviru přinesla výrazný pokles odbytu kvůli vládním restrikcím a další potíže firmě způsobil růst cen energií a vstupních nákladů.
- Pivovar v Pardubicích byl založen před více než 150 lety, 29. ledna 1871. Vaření piva ale má v Pardubicích tradici, která sahá do počátku 14. století. Dlouhá desetiletí ve městě existoval Zámecký pivovar. Byl založen před rokem 1749 s produkcí až 12.300 hektolitrů ročně, v roce 1900 ale vyhořel a v roce 1909 v něm byla výroba piva zastavena.
- V druhé polovině 19. století se pardubičtí podnikatelé v oboru pivovarnictví rozhodli založit novou společnost - Akciový pivovar Pardubice. Komité společnosti se sešlo 29. ledna 1871 a rozhodlo, že bude postaven nový, parostrojní pivovar. Prvním sládkem byl vybrán František Chodounský z Protivína, stavitelem pivovaru byl pan Štěpánek z Mladé Boleslavi. Výstavba byla dokončena 1. dubna 1872, 8. dubna 1872 se začalo vařit pivo.
- Roční produkce byla zprvu 15.000 hektolitrů, v roce 1928 vyprodukoval pivovar poprvé více než 100.000 hektolitrů piva.
- V roce 1945 byl pivovar převeden do národní správy a roku 1949 znárodněn do firmy Východočeské pivovary, národní podnik v Pardubicích. Výroba piva v Pardubickém pivovaru se neustále rozšiřovala, v roce 1900 byl výstav 49.219 hektolitrů. Pivovar se osamostatnil 1. ledna 1993, kdy se stal znovu akciovou společností, v červnu 2006 se přejmenoval na Pivovar Pernštejn a.s. a posléze v červenci 2010 na Pardubický pivovar a.s.
- Pivovar mj. proslavil černý speciál Porter vyráběný podle vlastní receptury, který patří mezi nejsilnější česká piva. Speciál, který se připravuje ze čtyř druhů sladů, se v Pardubicích vaří od roku 1890.
- V posledních desetiletích ukončila výrobu řada tradičních pivovarů, např. ve Znojmě, v Lounech, v Krásném Březně či v Praze v Braníku a Holešovicích. Loni skupina Pivovary Lobkowicz Group oznámila uzavření pivovarů v Uherském Brodě, Klášteře Hradišti nad Jizerou na Mladoboleslavsku a ve Vysokém Chlumci na Příbramsku.