Ve Vratislavicích uvařili loni o sedm pct. víc piva než předloni, investovali 30 milionů
Ve Vratislavicích nad Nisou uvařili loni 75.000 hektolitrů piva, o sedm procent víc než předloni. Technologie prošla modernizací, dřevěné sudy nahradily nerezové tanky, pivo stáčejí automaty.
Liberec 24. ledna (ČTK) - Ve Vratislavicích nad Nisou uvařili loni 75.000 hektolitrů piva, o sedm procent víc než předloni. Další zvýšení výstavu plánuje pivovar společnosti HOLS i letos, kdy vratislavický pivovar slaví 140 let od slavnostního otevření. Pivo se tu vaří prakticky stejným způsobem jako v době jeho vzniku, jen místo chmele se používá chmelový granulát, řekl ČTK ředitel pivovaru a sládek Petr Hostaš.
Vratislavický pivovar byl postaven na výrobu piva plzeňského typu a to se tu také stále vaří. Postup je tradiční, technologie ale prošla modernizací. Dřevěné sudy nahradily nerezové tanky, pivo stáčejí automaty. "Do modernizace výroby jsme jen v posledních letech investovali 30 milionů korun i díky podpoře z evropských fondů," řekl Hostaš. Pivovar většinu své produkce prodává v regionu, zhruba třetina míří do zahraničí. "Dodáváme do Německa, Španělska a Itálie, loni se nám podařilo dobýt i ruský trh," poznamenal ředitel. Pivovaru pomohlo vítězství v prestižní britské soutěži World Beer Awards. "Naše dvanáctka tam loni zvítězila mezi ležáky českého typu, díky tomu jsme získali nové zákazníky i v Česku," poznamenal Hostaš.
Ve Vratislavicích se dnes vaří 11 druhů piva, tradiční sortiment doplnily předloni radlery. Firma vaří i svatopavelské pivo, které se vaří podle tradiční receptury objevené v archivech. "Ke 140. výročí zahájení výroby chceme také nabídnout nějaký speciál, zatím ale diskutujeme o tom, zda to bude nějaké pivo z minulosti nebo novinka," řekl Hostaš. V době vzniku pivovaru se ve Vratislavicích vařila 14 a 16stupňová piva, třeba za války ale kvůli nedostatku surovin vařili jen třiapůlstupňové. "Tehdy se vařilo z toho, co bylo - z brambor, kukuřice a podobně," dodal.
Pivovar Vratislavice byl založen v roce 1872 a slavnostně otevřen 24. ledna o dva roky později. Ještě v 90. letech 20. století zaměstnával zhruba 400 lidí a ročně vyrobil téměř půl milionu hektolitrů piva. V roce 1997 se ale podnik stal součástí společnosti Pražské pivovary, jedné ze tří největších pivovarských skupin v zemi. Hned následující rok rozhodl nový vlastník o uzavření všech provozů Pivovaru Vratislavice a propustil všechny zaměstnance. Tradiční pivo Vratislav se od té doby vaří v Praze.
Společnost HOLS koupila budovy vratislavického pivovaru v roce 1999 a o rok později obnovila výrobu. Dnes zaměstnává 50 lidí. Součástí prodeje ale nebyla ochranná známka, a tak musel pivovar vytvořit vlastní značku - pivo firma pojmenovala po nástupci knížete Vratislava - Konrádovi. Nová značka Konrad si postupně našla místo na trhu, i když v Libereckém kraji se o něj musí dělit se silnou konkurencí největšího místního Pivovaru Svijany a jeho sesterské společnosti Pivovar Rohozec.