VAK Náchod dá většinu z loňského zisku 8,7 milionu korun na investice
Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Náchod dá 6,4 milionu korun z loňského zisku 8,7 milionu korun na investice. Na dividendy půjde 754.000 korun, tedy jedna koruna na akcii. Do sociálního fondu a fondu odměn vodárny dají zbývajících 1,5 milionu korun. Rozhodla o tom valná hromada firmy, řekl ČTK předseda představenstva Dušan Tér.
Velké Poříčí (Náchodsko) 1. června (ČTK) - Firma z 90 procent patří městům a obcím. Obdobně firma loni rozdělila zisk roku 2021, kdy na investice dala 21 milionů korun z celkového zisku 24 milionů korun.
Akcionáři dnes také změnili obsazení orgánů firmy tak, aby odpovídalo složení vedení radnic po loňských komunálních volbách. V představenstvu vodáren starosta Nového Města nad Metují Milan Slavík (ODS) vystřídal bývalého starostu Petra Hableho (Volba pro Nové Město). Do dozorčí rady akcionáři zvolili starostu Police nad Metují Jiřího Škopa (ODS), který vystřídal zástupce Velkého Poříčí Josefa Krále (ODS).
VAK Náchod, který na Náchodsku zásobuje vodou 72.000 obyvatel, loni investoval rekordních 228 milionů korun po 156 milionech korun investovaných v roce 2021. Vodárny loni zejména dokončily dvouletou investici za 190 milionů korun do výstavby vodojemu v Náchodě a do rekonstrukce náchodské části Východočeské vodárenské soustavy.
Hlavní částí byla stavba vodojemu Branka III v Náchodě. "Zajišťuje dodávku pitné vody z Polické křídové pánve pro Náchod, Nové Město nad Metují a přilehlé obce. Navíc je schopen převádět přebytky vody i do oblastí Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi," řekl již dříve ČTK starosta Náchoda a místopředseda představenstva vodáren Jan Birke.
Loňské investice společnost zaplatila z vlastních zdrojů v částce 69 milionů korun. Z dotací na investice získala 71 milionů korun a na 77 milionů korun si vzala úvěr. Téměř 11 milionů korun vodárnám na investice půjčily města a obce.
Vodárny pracují na dalších etapách rekonstrukce Východočeské vodárenské soustavy. Loni v srpnu zahájily v rámci druhé etapy stavbu nového vodovodního přivaděče od zdroje v Bezděkově nad Metují do vodojemu Vysoká Srbská. Součástí stavby je i zdvojnásobení kapacity vodojemu na 3000 metrů krychlových. Třetí a čtvrtou etapu vodárny nyní chystají. Třetí etapa spočívá v rekonstrukci potrubí od vodojemu v Teplicích nad Metují do Bukovice, čtvrtá etapa se týká potrubí mezi Bukovicí a Bezděkovem.
Kvůli růstu cen zemního plynu společnost loni odložila investici za 86 milionů korun do zařízení na likvidaci kalů z čistíren odpadních vod. Učinila tak i přes ztrátu již získané dotace od Státního fondu životního prostředí. "Aktivně však sledujeme vývoj legislativy v oblasti likvidace čistírenských kalů a průběžně pracujeme na koncepci vhodného řešení pro naši společnost," uvedl Tér.
Objem vody fakturované náchodským vodárnám loni vzrostl o čtyři procenta na 3,43 milionu metrů krychlových. Vodárny mají 142 zaměstnanců, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o sedm procent na 41.108 korun. Hlavními vlastníky VAK Náchod jsou Náchod, Nové Město nad Metují, Hronov, Broumov a Teplice nad Metují.