V Ústeckém kraji letos v létě přibudou dva malé pivovary
V Ústeckém kraji letos v létě přibudou dva malé pivovary, v Lounech a Krásné Lípě na Děčínsku. V regionu se pak bude vařit pivo už na deseti místech - od minipivovaru Koliba v Litoměřicích s výstavem 200 hektolitrů ročně po velkobřezenský Březňák přibližně s 260.000
V Ústeckém kraji letos v létě přibudou dva malé pivovary, v Lounech a Krásné Lípě na Děčínsku. V regionu se pak bude vařit pivo už na deseti místech - od minipivovaru Koliba v Litoměřicích s výstavem 200 hektolitrů ročně po velkobřezenský Březňák přibližně s 260.000 hektolitry. Výrobci chystají novinky, například pivovar Velké Březno třináctistupňový jantarový Březňák. ČTK to řekli provozovatelů pivovarů v regionu.
V létě by měli začít vařit pivo v Krásné Lípě na Děčínsku a Lounech. "Chtěli bychom zpočátku vařit tři druhy, dva klasické a jeden speciál," řekl Jan Srb, jeden ze zakladatelů Křinického pivovaru s plánovaným výstavem kolem 1000 hektolitrů ročně. Na Děčínsku tak bude už druhým pivovarem, v roce 2009 vznikl ve Varnsdorfu pivovar Kocour. Nyní má výstav kolem 2000 hektolitrů a vaří kolem deseti druhů piv.
O něco větší plány než Křinický pivovar mají Radek Taraba a Roman Tvrdý v Lounech. "Chceme rozšířit restauraci a vybudovat minipivovar," řekl Taraba. Chtěli by vařit asi 1500 hektolitrů piva ročně, dva druhy světlého, polotmavé, tmavé a speciály. "Lidé v Lounech jsou naštvaní, že se pivo Louny vaří kdovíkde," vysvětlil budoucí sládek jednu z motivací. Původní lounský pivovar vařící značku Louny koupil v roce 2008 koncern Heineken, o dva roky později tam výrobu ukončil.
Novinky pro letošní rok plánují i stávající pivovary. Už v březnu představí Velké Březno svou speciální edici k výročí 260 let založení pivovaru. "Máme pro spotřebitele připravenou edici piva Březňák 13° Jantarový," řekla mluvčí pivovarské skupiny Heineken, pod kterou Březňák spadá, Zuzana Kosáková. V plánu má pivovar na podzim také jedenadvacetistupňové Svatováclavské a třináctistupňové extra hořké Svatomartinské. Pivovar chce letos uspořit na energiích a modernizovat kvasničné hospodářství.
Také pivovar v Žatci chystá letos nový druh piva. "Od roku 2002 se snažíme každý rok přijít na trh s novým pivem a letošní rok nebude výjimkou. Předpokládáme, že na zářijovou Dočesnou připravíme další výrobek, který zde představíme spotřebitelům," řekl obchodní ředitel Žateckého pivovaru Radek Vincík. Společnost jich vyrábí už 13 včetně piva pro nemocné bezlepkovou dietou, od loňského roku také biopivo. Ročně uvaří asi 34.000 hektolitrů piva. Ve městě se vaří pivo také v Chrámu chmele a piva, minipivovar v tamní restauraci nabízí tři druhy o celkovém výstavu 400 hektolitrů.
V posledních čtyřech letech se otevřelo v kraji pět nových pivovarů, kromě varnsdorfského Kocoura s výstavem do 1000 hektolitrů ročně. V roce 2009 obnovili tradici vaření piva Kahan v Mostě, právo vařit pivo ale město získalo už v roce 1273. "Vaříme tři stálé druhy, světlý, polotmavý a tmavý ležák, a mnoho speciálů, například IPA, Weizen, medové pivo, ovocná piva, nakuřovaná piva a tak dále," řekl Jakub Mach z pivovaru Kahan. Vloni tam uvařili 650 hektolitrů. O rok později se otevřel minipivovar Na rychtě v Ústí nad Labem. Má kapacitu 1000 hektolitrů ročně a od uzavření pivovaru vařícího pivo Zlatopramen v Krásném Březně na konci roku 2011 je to jediné místo v Ústí, kde se vaří pivo.
V roce 2011 otevřely hned dva pivovary v Litoměřicích - Koliba a Labuť. Větší Labuť uvaří ročně kolem 600 hektolitrů tří stálých druhů piva a několika speciálů. Podle Ondřeje Žáka z pivovaru je v nejbližší době v plánu žitný speciál. Třetinový výstav má minipivovar Koliba. "Za rok nabízíme našim zákazníkům až 17 druhů spodně či svrchně kvašených piv různé stupňovitosti i příchutí, včetně ovocných," řekl jednatel litoměřického pivovárku Koliba Miroslav Kučera.
ČTK