V továrně na sušenky v Lovosicích ruční práci nahrazují stroje, nepropouští se
Přestože stroje stále více nahrazují ruční práce, zaměstnance výrobce cukrovinek Mondelez z továrny v Lovosicích na Litoměřicku nepropouští. Léto patří mezi období s nejvyšším odbytem, sušenky kupují lidé na dovolené či dětem na tábory. Největší zájem je o tradiční zboží, jako jsou tatranky, kterých se ročně v ČR a na Slovensku prodá 39 milionů. ČTK to řekl výrobní inženýr lovosického závodu Roman Kozák.
Lovosice (Litoměřicko) 25. června (ČTK) - Přímo z továrny v Lovosicích ročně míří 25.000 tun výrobků do světa. Nejvzdálenější zemí, kam se sušenky vyvážejí, je Austrálie. Lodí se tam dostanou za tři týdny od chvíle, kdy sjedou z linky. Těch je v historické budově, kde vznikají cukrovinky od roku 1856, několik a jejich podoba se mění. "Udělat moderní výrobu ve staré továrně je výzva," podotkl Kozák. Fabrika je využita takřka po strop, nad sebou se vinou pláty oplatek.
Nakládání balíčků do krabiček je na většině linek automatické, na jedné se automatizace připravuje na příští rok. "Propouštět nebudeme. Máme hodně brigádníků, takže maximálně snížíme jejich počet," uvedl Kozák. Brigádníky oslovuje firma vždy s týdenním předstihem podle objednávky. Stálých zaměstnanců je podle Kozáka v Lovosicích zhruba 350.
Jednou z posledních investic je nová linka, kde se vyrábějí oplatky natírané karamelem. Vyrobí až jednu tunu finálního produktu za hodinu, což je 620 oplatek máčených v čokoládě každou minutu. Investice ve výši 200 milionů korun zahrnuje novou pec, mazací, řezací, máčecí a balicí stroje, chladicí věž a chladicí tunel. Byla také postavena nová komora s řízeným klimatem pro zrání oplatkových složek s karamelem, který se nyní vyrábí přímo v závodě.
Suroviny firma nakupuje na burze s výjimkou obilovin a kakaa, které jsou od stálých dodavatelů. "U pšenice máme nasmlouvané vlastní farmáře, mlynáře, potravinářská družstva, která dělají mouku pro nás na základě kritérií, které musí dodržet. Za to od nás dostávají kompenzace, protože výnosy z ploch, kde se méně hnojí a část půdy se nechává ladem, jsou menší," uvedla mluvčí Mondelez Eva Železná.
Poptávka mezi zákazníky je stále po tradičních výrobcích jako jsou tatranky, miňonky, esíčka. Každý výrobek prověřuje detektor na přítomnost kovu. Reklamace nejsou. "Stane se ale, že volá zákazník, že měl v krabici málo esíček skořicových a vzápětí další přepočítá, že jich bylo méně kakaových," dodal Kozák.