V Náchodě začaly průzkumné vrty nových zdrojů minerálky
V Náchodě začaly průzkumné vrty pro získání nových zdrojů minerální vody ve čtvrti Běloves. Průzkum je prvním krokem v plánu náchodské radnice obnovit ve městě lázeňství. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Nina Adlof.
Náchod 2. listopadu (ČTK) - V Náchodě začaly průzkumné vrty pro získání nových zdrojů minerální vody ve čtvrti Běloves. Průzkum je prvním krokem v plánu náchodské radnice obnovit ve městě lázeňství. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Radnice za průzkum zaplatí zhruba 4,5 milionu korun. Další případné investice do výstavby kolonády a místa pro stáčení minerálky se odhadují na 20 milionů korun.
Geologové vrtnou soupravu rozběhli v úterý. "Nyní nás čekají čtyři vrty. Postupně bychom se měli dostat do hloubky 100 metrů," řekl ČTK jednatel firmy Stavební geologie - geoprůzkum České Budějovice Miroslav Koreš. Cílem vrtů je zjistit, zda se v lokalitě nachází mineralizovaná voda s vlastnostmi známé běloveské kyselky Ida.
"Průzkum nám mimo jiné přinese informace o geologické struktuře, výsledkem průzkumu by měly být také jímací vrty pro případné zachycení minerální vody," řekl dříve náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka. Pokud bude mít radnice jistotu, že má ze svých vrtů minerální vodu, zahájí podle Čtvrtečky rekonstrukci posledních zbytků lázní v areálu takzvaných Malých lázní, do kterých by voda z vrtů měla být svedená.
Náchodská radnice se do získání vlastní minerálky pustila poté, co byl loni na podzim uzavřen prameník takzvaného Jakubova pramene kyselky Ida, který byl otevřený od roku 2011. Majitel prameníku, společnost Běloveské lázně, na podzim městu vypověděl smlouvu o výpůjčce prameníku a obě strany stále nenašly shodu.
V areálu společnosti Běloveské lázně přitom leží i důležité vrty Ida I a Ida II, které jsou jinak ve vlastnictví státu. "Naším cílem je postavit vlastní prameník i s vrty, abychom nebyli závislí na společnosti Běloveské lázně," uvedl dříve starosta Jan Birke.
Původní lázně v Bělovsi prošly restitucí, neměly ale dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz. Areál se pak stal terčem sběračů kovů a značně zchátral. Běloveská stáčírna kyselky Ida zkrachovala a od roku 2001 je mimo provoz.