V lipenské přehradě přibývá sumců velkých, kteří likvidují candáty
V lipenské přehradě přibývá sumců velkých, kteří jako vrcholový predátor likvidují candáty. Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR a rybáři zahájili projekt, který má ohroženého dravce chránit.
Horní Planá (Českokrumlovsko) 12. dubna (ČTK) - Do přehrady instalovali šest desítek umělých hnízd, v nichž se mají candáti vylíhnout. Novinářům to řekli zástupci vědců a rybářů. "Budeme sledovat, kteří samci svou snůšku úspěšně ’vysedí’, a které snůšky budou napadeny predátorem," řekl Jan Kubečka z hydrobiologického ústavu biologického centra. Candáti velmi pečlivě hlídají svá hnízda, a to i za cenu, že přestanou být v jiných chvílích tolik ostražití. Stávají se tak mnohem zranitelnější a pro sumce snadnější kořistí. Pokud samec candáta zahyne, celé hnízdo pak zlikvidují jiné druhy ryb.
Umělá hnízda připomínají rohožku. Vědci a rybáři je umístili na vybraná místa do hloubky v rozmezí 1,5 až tři metry pod hladinu. Následně budou sledovat obsazenost hnízd a stav jiker.
Lipenská přehrada v minulosti patřila mezi oblíbené rybářské revíry právě kvůli lovu candátů. V posledních 20 letech minulého století pocházel každý pátý candát ulovený v Čechách a na Moravě z nádrže Lipno. Situace se změnila kolem roku 2005, kdy úlovky klesly zhruba na desetinu dřívějšího množství a populace candáta se dostala až na pokraj kolapsu. "Rozebrat příčinné souvislosti pod hladinou našeho největšího jezera nebyl vůbec snadný úkol," uvedl Kubečka. V úvahu podle něj přicházely faktory jako klimatická změna, nedostatečné rozmnožování, parazité a nemoci, pokles produktivity nádrže, vliv rybožravých predátorů, konkurence ostatních dravých druhů ryb, přílišný tlak ze strany rybářů a tak dále.
Kromě predátorů komplikují podmínky pro růst populace candátů i další aspekty. Odborné analýzy například ukázaly, že na přelomu tisíciletí klesla koncentrace živin a produktivita nádrže, což vedlo k výraznému zpomalení růstu candáta. „Zatímco dříve dosahovali candáti stanovené lovné míry 50 centimetrů po čtvrtém roce života, ročníku narozenému v roce 2000 to trvalo devět let. Takto pomalu rostoucí populaci se nedařilo kompenzovat ztráty působené rekreačními rybáři a došlo ke kolapsu úlovků, kterému říkáme candátí krize," uvedl Kubečka
Vědci pro letošní rok také plánují, že se pokusí zpřesnit odhady počtů sumců v přehradě. Zaměří se také na to, co tvoří největší část potravy sumce v lipenské nádrži.