V drůbežárně v Brodu, zasažené ptačí chřipkou, obnovili chov v první ze tří hal
V první ze tří hal drůbežárny v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde bylo na konci minulého roku zjištěno dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, se před Velikonocemi obnovil chov. Veterináři to povolili poté, co po třítýdenním chovu zkušební skupiny 37.000 slepic žádný z testů a stěrů nepotvrdil výskyt viru ptačí chřipky.
Brod nad Tichou (Tachovsko) 12. dubna (ČTK) - Majitel drůbežárny, firma Česká drůbež, halu doplnil na 265.000 nosnic, řekli ČTK ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý a jednatel společnosti Česká drůbež Zdeněk Pašek. Chov v dalších dvou halách společnost obnoví do podzimu, až do nich bude mít dostatek nosnic.
Nákaza se v polovině haly číslo dvě objevila na konci prosince, postupně se dostala i do ostatních částí chovu. Ve třech halách muselo být v lednu utraceno všech 742.000 slepic, což bylo přibližně 15 procent nosnic ze zemědělských chovů v ČR. Kromě utracení slepic a jejich odvezení do kafilerie se likvidovaly i miliony vajec, krmivo a podestýlka. Následovalo důkladné opakované čištění a dezinfekce celého areálu a závěrečné testování veterinární správou. Když všechny testy dopadly dobře, veterináři v polovině března povolili nasazení zkušební skupiny drůbeže, která se tři týdny monitorovala a v hale se odebíraly a vyhodnocovaly vzorky. "Všechny testy dopadly dobře, ukončili jsme tam veterinární opatření a majitel doplnil první halu nosnicemi," řekl Bílý.
Kapacita haly je podle Paška asi 277.000 slepic, firma jich tam má teď 265.000, víc jich zatím neměla. Nosnice jsou z vlastní odchovny v Toužimi. Další halu chce firma naplnit v červnu, zajistila si na to dodávku nosnic v zahraničí. Na zaplnění třetí haly na začátku září by už měla být odrostlá další várka nosnic z Toužimi. "V té první hale by měly slepice začít postupně snášet asi za dva týdny," řekl Pašek.
Firma podle něj zatím nemá vyčíslené celkové škody, které sestávají z ušlých tržeb za miliony vajec a z nákladů na likvidaci slepic, dezinfekci a obnovení chovu. "Budou to desítky, možná stovky milionů korun," zopakoval Pašek. Část náhrady škod už firma od státu dostala.
Po likvidaci slepic firma zhruba tři týdny prováděla úklid areálu završený dvěma koly závěrečné dezinfekce. Veterináři pak odebrali vzorky z voliér, z pásů na vejce a z pásů na trus, z různých technologií, ze stěn, podlah, ventilačních klapek či z hřadů, popsal už dříve Bílý. Na základně dobrých výsledků testů pak veterináři povolili umístění zkušební skupiny kuřic do haly číslo dvě a po tři týdny tam odebírali vzorky. Když testy neprokázaly výskyt nákazy, povolili obnovení chovu. Před zaplněním zbývajících dvou hal už se podle Paška nebude nasazovat zkušební skupina slepic ani se nebudou provádět nová kola testování.
Firma pro maximální snížení rizika provedla další úpravy, například vybudovala další šatny a vnitřní schodiště pro personál, dezinfekční proudy na čištění obuvi, kamery a čidla na monitorování otevírání dveří a podobně. Poklopy, sítěmi a oploceními se překryly další části areálu, například malá požární nádrž nebo ventilační výdechy.