V Chříči na Plzeňsku budou vařit pivo i mentálně postižení
V Chříči na severním Plzeňsku obnovuje místní sdružení zdevastovaný areál pivovaru, chce v něm znovu začít vařit pivo a podnik provozovat jako takzvanou sociální firmu.
V Chříči na severním Plzeňsku obnovuje místní sdružení zdevastovaný areál pivovaru, chce v něm znovu začít vařit pivo a podnik provozovat jako takzvanou sociální firmu. Na projekt získalo nedávno evropskou dotaci 5,5 milionu korun, do dvou let by rádo otevřelo. Činnost pivovaru z 16. století skončila po 2. světové válce, poté už objekty jen chátraly. ČTK to řekla Jana Jakubíčková ze sdružení Propolis, jež chříčský komplex koupilo před čtyřmi lety za necelý milion korun.
"Dostali jsme peníze na otevření sociální firmy nazvané Chráněný pivovar, budou tam dělat lidé s mentálním postižením. Rádi bychom vařili pivo tradičním způsobem," uvedla. Podle Jakubíčkové je v regionu velká nezaměstnanost, práci tu obtížně hledají i zdraví lidé. Podnikatelský záměr Propolisu získal loni prestižní cenu Akademie sociálního podnikání, kterou uděluje Nadace Via.
Sdružení původně zvažovalo koncept chráněné dílny, což je klasický způsob zapojování lidí s postižením. "Ty ale pro fungování potřebují pravidelné dotace od státu a právě spolehnutí se na stát je největší slabinou udržitelnosti těchto iniciativ," jsou přesvědčeni členové sdružení. Alternativou je koncept sociálních firem, tedy podniků, jež se snaží řešit různé společenské problémy provozováním ekonomické činnosti.
Podle Jakubíčkové je cílem oživit areál více aktivitami. Nedávno tam v prvním opraveném objektu, bývalé sladovně, vzniklo Muzeum každodennosti a v přízemní části prostory pro konání kulturních akcí. Úpravy stály zhruba milion korun. Většina prací a oprav se uskutečňuje za pomoci přátel a dobrovolníků, kteří přijíždějí z celého světa. "Pivovar by generoval zisk pro ty neziskové aktivity z oblasti kultury a vzdělávání," doplnila Jakubíčková. Pomoci má projekt i rozvoji turistického ruchu.
První zmínka o pivovaru, který tvoří komplex tří budov, sahá do roku 1547. Pivovar postupně měnil majitele, od roku 1902 byl v majetku rodiny Konopásků, kteří ho přestavěli a zmodernizovali. Instalovali v něm dvounádobovou varnu o objemu 36 hektolitrů. S ročním výstavem asi 1000 hl zásoboval pivovar hospody v nejbližším okolí. Na začátku války činnost skončila. Po zestátnění bylo zařízení prodáno do šrotu, objekt začalo využívat zemědělské družstvo jako sklad a sýpku.
ČTK