V Česku po léta trvajícím propadu zvolna rostou stavy prasat
V Česku po předchozím několikaletém výrazném poklesu začaly opět pomalu růst stavy prasat. Podle zjištění Českého statistického úřadu jich k 1. srpnu meziročně přibylo o 1,2 procenta na 1,59 milionu kusů.
V Česku po předchozím několikaletém výrazném poklesu začaly opět pomalu růst stavy prasat. Podle zjištění Českého statistického úřadu jich k 1. srpnu meziročně přibylo o 1,2 procenta na 1,59 milionu kusů. Chovatelé jako hlavní důvody opětovného růstu, který začal už v závěru loňského roku, vidí příznivé výkupní ceny, očekávaný pokles cen krmného obilí i avizovanou pomoc státu. Podle některých analytiků lze očekávat mírné zlevnění vepřového masa. "Vychází to hodně z toho, jaké jsou ceny jatečných prasat, jak to vypadá na trhu v Evropě," řekl ČTK ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal. Optimismu chovatelů k rozšiřování chovů podle něj nahrály také prognózy letošní úrody obilí. Podle posledních údajů má být zhruba o pětinu vyšší než loňská. Také z celosvětového pohledu se čeká rekordní sklizeň. To by podle Stibala mělo přinést pokles vysokých cen krmného obilí, a tím i významné části výrobních nákladů chovatelů. Následně lze očekávat i odpovídající snížení cen jatečných prasat.
"Je velmi těžké odhadnout, jakého efektu přesně letošní sklizeň v tomto směru dosáhne, ale podle mého názoru se určitě dá očekávat snížení cen vepřového masa v řádu procent," řekl ČTK analytik GE Money Bank Petr Gapko. Výkupní ceny jatečných prasat sice od konce loňského roku, kdy přesahovaly v průměru 36 korun za kilogram živé váhy, klesly na červnových 31,78 Kč. Oproti předchozím letům, kdy se například v roce 2010 pohybovaly kolem 26 korun za kilogram, jsou pro chovatele přesto výrazně příznivější.
Ministr zemědělství (MZe)v demisi Miroslav Toman koncem srpna na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích uvedl, že se mu podařilo vyjednat dodatečné navýšení národních dotací chovatelům prasat, mezi něž stát letos rozdělí 380 milionů korun. Podpora chřadnoucí živočišné výroby je jednou z priorit MZe pro nadcházející období. Pro chovatele je to významný signál. "Je to taková informace ze strany státu, že má zájem o tuto komoditu, že to nechce úplně pustit tak, aby to padlo," podotkl Stibal. Zatímco v roce 2006 se v Česku chovalo ještě kolem 2,8 milionu prasat, počty chovaných zvířat se následně propadly až pod 1,5 milionu v závěru roku 2011. Stále více vepřového se proto do Česka dováží.
Podle statistiky MZe pocházelo v loňském roce už 59 procent v tuzemsku snězeného vepřového masa z dovozu. Letos by měla soběstačnost státu ještě klesnout a podíl dovozů se přiblížit 62 procentům. Vepřové přitom zůstává dlouhodobě nejoblíbenějším tuzemským masem, průměrná spotřeba dosahuje kolem 42 kilogramů na osobu, což je více než polovina celkové spotřeby masa v zemi. Členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová letos v březnu upozornila na to, že v důsledku globalizace roste závislost lokálních trhů na světových cenách komodit. Tu mohou jednotlivé státy snížit zvýšením své potravinové soběstačnosti. Většinou politiků léta opomíjená problematika zemědělství, kvality potravin či potravinové soběstačnosti se v poslední době také opět stává výrazným politickým tématem.
ČTK