V Brodu nad Tichou, kde byla ptačí chřipka, produkují opět 700 000 vajec denně
Drůbežárna v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se před rokem objevilo největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, je v plném provozu. S novými opatřeními, která posilují zabezpečení proti vnesení nákazy, je nyní ve třech halách 750.000 nosnic. Snesou denně 700.000 vajec, přes 90 procent se prodá na českém trhu.
Brod nad Tichou (Tachovsko ) 27. prosince (ČTK) - Celkové škody, vzniklé likvidací 742.000 slepic, sedmi milionů vajec a výpadkem tržeb, firma ani ministerstvo zemědělství dosud neuzavřely, řekli ČTK jednatel firmy Zdeněk Pašek a mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Společnost Česká drůbež požádala o tři zálohy na náhradu nákladů a ztrát vzniklých v souvislosti s vysoce patogenní ptačí chřipkou. Jako první dostala 1. března zálohu 116 milionů korun, 9. června druhou zálohu 50 milionů Kč. "Třetí záloha ve výši 24 mil. Kč bude společnosti Česká drůbež převedena na účet do konce tohoto roku," uvedl Bílý.
Na kompletním vyúčtování a vyčíslení celkové náhrady škod vzniklých při plnění mimořádných veterinárních opatření bude ministerstvo s firmou dál spolupracovat. "Z toho důvodu také není možné poskytnout výčet nákladů na samotnou likvidaci chovu a vajec a případně i proplacení vzniklých ztrát, spojených s plněním nařízených veterinárních opatření," dodal mluvčí ministerstva.
Také podle Paška je vyčíslení složité. Musí se počítat nejen náklady na likvidaci chovu a na jeho obnovení, ale také ušlé tržby při stále se měnících cenách vajec. "Pro nás je důležité, že jedeme opět naplno a že jsme přijali další bezpečnostní a hygienická opatření," uvedl. Jak se nákaza do drůbežárny od volně žijících ptáků dostala, se už zřejmě nepodaří zjistit.
Ministerstvo zemědělství letos obdrželo k 20. prosinci 43 žádostí o náhradu škody vzniklých v souvislosti s výskytem ptačí chřipky v celkové výši 359 milion korun. "Vzhledem k rozsahu jednotlivých žádostí nebyly proplaceny všechny požadované náhrady, ale všechny žádosti jsou v řešení," uvedl Bílý. Proplaceno bylo zatím podle něj včetně drůbežárny v Brodu celkem 212,1 milionu korun. Kromě společnosti z Tachovska tak stát zatím vyplatil dalších téměř 46 milionů, a to 24 fyzickým osobám a šesti firmám či samosprávám. Kromě České drůbeže dostaly zatím nejvyšší náhrady nebo zálohy náhrad společnosti Immiko Czech 14 milionů a B+K Farma Rychvald 12 milionů korun.
Podle dostupných informací Státní veterinární správy bylo letos v ČR 23 ohnisek ptačí chřipky, poslední ohnisko bylo potvrzeno 12. května ve Středočeském kraji. V roce 2022 bylo zjištěno 20 ohnisek.
V Brodu nad Tichou se nákaza objevila v polovině jedné haly na konci lońského prosince, dostala se i do ostatních částí chovu. Letos v lednu bylo utraceno všech 742.000 slepic, což bylo přibližně 15 procent nosnic ze zemědělských chovů v ČR. Po důkladném čištění, dezinfekci celého areálu a opakovaném testování veterinární správou mohla firma chov obnovit začátkem dubna. Neměla ale najednou tolik nosnic. První halu naplnila slepicemi před Velikonocemi, druhou v červnu a třetí halu koncem prázdnin.