UVDL: trh lihovin je stále v útlumu, pociťují to malí i velcí výrobci
Trh lihovin se zatím nedokázal zotavit z rány, kterou dostal v podobě metanolové aféry a prohibice. Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) nezaznamenala v prvních více než třech měsících letošního roku oživení prodejů.
Trh lihovin se zatím nedokázal zotavit z rány, kterou dostal v podobě metanolové aféry a prohibice. Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL), která zastřešuje většinu malých a velkých společností v této branži, nezaznamenala v prvních více než třech měsících letošního roku oživení prodejů. Zvrat nepřinesly ani Velikonoce, které tradičně patří k jednomu z vrcholů sezóny. Velcí výrobci a distributoři lihovin tak pociťují obdobné problémy jako menší subjekty na trhu.
„Trh je v krizi jako celek a ztrátami trpí jak malí, tak velcí výrobci,“ uvedl prezident UVDL Petr Pavlík. Loni celkově trh s lihovinami poklesl zhruba o 10 %. Například Karlovarská Becherovka vyčíslila ztráty z prohibice na 100 milionů korun, společnost Fruko-Schulz hlásí ztráty 20 milionů korun a nejhorší rok za posledních 20 let. Stock Plzeň, největší výrobce lihovin v Česku, na domácím trhu spadl meziročně o téměř 17 %. V celkových prodejích vykázal sice propad jen 3 %, ale pouze zásluhou podstatného nárůstu exportu poté, co firma loni převzala produkci sesterské italské společnosti Stock Trieste.
Podobně i v prvních třech měsících letošního roku poklesly prodeje lihovin podle odhadů UVDL meziročně zhruba o 8 %. I proto považuje UVDL za klíčové co nejrychlejší přijetí zásadních legislativních změn, které pomohou k potlačení černého trhu. Jedině tvrdá zákonná opatření, která razantně omezí nelegální lihoviny a obnoví důvěru spotřebitelů, mohou pomoci k oživení prodejů. „Trh lihovin je specifickým odvětvím, kde uplatnění spotřební daně vytváří velké lákadlo pro úniky. Proto je na místě, uplatnit taková pravidla, aby nebyly poctivé firmy v nevýhodě oproti těm, co daň neodvádějí,“ uvedl Petr Pavlík. UVDL proto podporuje jednu ze stěžejních norem, již představuje zákon o značení lihu. Ten mimo jiné počítá se zavedením kauce 5 milionů korun jako nutné podmínky pro podnikání v branži. UVDL nepovažuje toto opatření za diskriminační či likvidační pro malé výrobce. „Jsme přesvědčeni, že každý poctivý podnikatel, který má v pořádku účetnictví, nemusí tuto částku financovat ze své kasy, ale může ji bez větších problémů pokrýt bankovní garancí,“ uvedl Petr Pavlík. Podle UVDL rozhodně nelze považovat kauci za diskriminační pro menší podnikatele a ani menší firmy v UVDL tuto kauci nerozporuji.
Připravovaný zákon o povinném značení lihu dále například snižuje maximální velikost spotřebitelského balení na 1 litr z dosavadních 6 litrů, čímž se zabrání dosavadní praxi rozlévání lihovin z větších nádob do menších lahví. Významnou novinkou je také povinné zavedení kamerového systému na všech místech, kde se provádí stáčení nebo značení lihu. To umožní správcům daní nepřetržitě sledovat, zda nedochází k porušování zákona. Velmi důležitá je také navrhovaná úprava živnostenského zákona, která zařazuje distribuci a prodej lihu a lihovin mezi koncesované živnosti (doposud pod koncesi spadali jen výrobci lihu a lihovin). Tím se vytvoří registr všech subjektů, které mají oprávnění s lihem a lihovinami nakládat.